LA LIGA

Ατλέτικο - Βαγιαδολίδ 3-0: Σόου Γκριεζμάν για την τετράδα

Ο Αντουάν Γκριεζμάν της Ατλέτικο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Πόρτο για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 BERNAT ARMANGUE/ASSOCIATED PRESS

Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν ξανά η κινητήριος δύναμη της Ατλέτικο και με ένα γκολ και μία ασίστ την οδήγησε στην άνετη επικράτηση με 3-0 επί της Βαγιαδολίδ στη La Liga.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν εξελίσσεται σε MVP της Ατλέτικο από τη στιγμή που επέστρεψε οριστικά στη Μαδρίτη και με ένα γκολ και μία ασίστ απέναντι στη Βαγιαδολίδ την οδήγησε σε άλλη μία νίκη, με 3-0 αυτήν τη φορά, για τη 18η αγωνιστική της La Liga.

Η αρχή έγινε στο 18ο λεπτό, όταν έβγαλε την κάθετη στον Άλβαρο Μοράτα κι αυτός αφού απέφυγε υπέροχα έναν αντίπαλο σημείωσε το 50ο τέρμα του με τους "ροχιμπλάνκος" στο πρωτάθλημα (άλλα τόσα έχει με τη Ρεάλ). Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκριεζμάν με τακουνάκι έγραψε το 2-0 και στο 28' ήταν η σειρά του Μάριο Ερμόσο με διπλή προσπάθεια να χριστεί σκόρερ.

Τα τρία γκολ ουσιαστικά κλείδωσαν τα πάντα, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, όμως να περιορίζονται σε αυτά τα γκολ που πέτυχαν πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, μένοντας μόνοι στην 4η θέση της βαθμολογίας.