LA LIGA

Ατλέτικο - Θέλτα 4-1: Επιστροφή στις νίκες με τεσσάρα για τους ροχιμπλάνκος

Ο Ερμόζο πανηγυρίζει με τον Καράσκο γκολ της Ατλέτικο
Ο Ερμόζο πανηγυρίζει με τον Καράσκο γκολ της Ατλέτικο @ 2022 BERNAT ARMANGUE / AP IMAGES

Η Ατλέτικο ήταν καταιγιστική απέναντι στη Θέλτα και επικράτησε με 4-1 στην έδρα της, επιστρέφοντας στις νίκες. Μεγάλος πρωταγωνιστής των ροχιμπλάνκος ήταν ο Ροντρίγκο Ντε Πολ με ένα γκολ και μια ασίστ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες στη La Liga, καθώς επικράτησε της Θέλτα με 4-1 στο Γουάντα Μετροπολιτάνο. Οι σκόρερ για την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε είναι ο Κορέα, ο Ντε Πολ (ο οποίος είχε την ασίστ στο πρώτο μέρος), Καράσκο και αυτογκόλ του Νούνιες. Για την ομάδα του Βίγκο, ο Βέιγκα μείωσε προσωρινά σε 3-1.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος είχε λίγες καλές στιγμές, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το γκολ νωρίς στο 9' και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με υπέρ τους το προβάδισμα στο σκορ, δίχως να πιεστούν ιδιαίτερα από τη Θέλτα.

Οι ροχιμπλάνκος έκαναν φουριόζα εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με τον Ντε Πολ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 50ο λεπτό. Ο Καράσκο με ωραία κούρσα και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 στο 66', ενώ πέντε λεπτά μετά ο Βέιγκα έκανε το 3-1.

Οι ομάδες δεν δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα στο ματς, καθώς μπήκαν πέντε γκολ σε οκτώ τελικές φάσεις στην εστία.

Ατλέτικο: Γκρμπιτς, Μολίνα, Βίτσελ, Ερμόσο, Ισνάρντ, Καράσκο, Ντε Πολ, Κοντογκμπιά, Λεμάρ, Κορέα, Μοράτα.

Θέλτα: Μαρτσεσίν, Μάγιο, Άλντου, Νούνιεζ, Γκαλάν, Πέρες, Ταπία, Μπελτράν, Τσερβι, Λάρσεν, Άσπας.