LA LIGA

Ατλέτικο - Κάντιθ 5-1: Προσπέρασε τη Ρεάλ και ψάχνει έναν βαθμό για το Champions League

Ο Αντουάν Γκριεζμάν της Ατλέτικο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Πόρτο για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 BERNAT ARMANGUE/ASSOCIATED PRESS

Η Ατλέτικο επιβλήθηκε της Κάντιθ και πλησίασε ένα βαθμό μακριά από την εξασφάλιση εισιτηρίου για το Champions League.

Η Ατλέτικο έκανε πάρτι απέναντι στην Κάντιθ και το 5-1 στη Μαδρίτη για την 33η αγωνιστική της La Liga την έφερε ένα βαθμό μακριά από τη μαθηματική εξασφάλιση μιας θέσης για το επόμενο Champions League.

Η καλή μέρα φάνηκε από την αρχή, αφού ο Αντουάν Γκριεζμάν στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γάλλος επιθετικός διπλασίασε τα τέρματά του πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα και έδωσε τη νότα για το υπόλοιπο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν ακόμα και να κάνουν τελική προσπάθεια και το μόνο που απέμεινε ήταν να γίνει γνωστό το εύρος της νίκης.

Ο Άλβαρο Μοράτα συνέχισε το σκοράρισμα κατά ριπάς έπειτα από το Μουντιάλ, ο Γιανίκ Καράσκο ευστόχησε σε πέναλτι και ο Ναουέλ Μολίνα απάντησε ένα λεπτό μετά το γκολ του Άντονι Λοσάνο για το 5-1.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 1-0 (85' Άλμπα)
  • Αλμερία - Έλτσε 2-1 (22' Μπαπτιστάο, 52' Εμπάρμπα / 90+1' Πόνσε)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ρεάλ 2-0 (47' Κούμπο, 85' Μπαρενετσέα)
  • Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 1-1 (72' Λίνο / 62' Τζάκσον)
  • Ατλέτικο - Κάντιθ 5-1 (2', 27' Γκριεζμάν, 49' Μοράτα, 57' πέν. Καράσκο, 73' Μολίνα / 72' Λοσάνο)
  • Χετάφε - Θέλτα 1-0 (3' πέν. Ουνάλ)
  • 04/05 20:30 Ζιρόνα - Μαγιόρκα
  • 04/05 20:30 Σεβίλλη - Εσπανιόλ
  • 04/05 23:00 Αθλέτικ - Μπέτις
  • 04/05 23:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Βαγιαδολίδ