LA LIGA

Ατλέτικο - Έλτσε 2-0: Φέλιξ και Μοράτα υπέγραψαν το τρίποντο στο Metropolitano

Ο Ζοάο Φέλιξ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στο Ατλέτικο - Αλαβές
Ο Ζοάο Φέλιξ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στο Ατλέτικο - Αλαβές © 2022 MANU FERNANDEZ / AP IMAGES

Η Ατλέτικο επικράτησε 2-0 της Έλτσε για την 15η αγωνιστική της La Liga με τον Φέλιξ και τον Μοράτα να σκοράρουν στο 56' και στο 74' αντίστοιχα. Τρεις αποβολές υπήρξαν στο παιχνίδι.

Η Ατλέτικο έδωσε το πρώτο της παιχνίδι στην επιστροφή στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ. Οι κολτσονέρος επικράτησαν 2-0 και έτσι έφτασαν τους 27 πόντους και βρίσκονται στην 3η θέση της La Liga στο +1 από Σοθιεδάδ. Μάλιστα είχαν μείνει μακριά από τη νίκη σε τρία συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 45+1' με τον Βερντού να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν επίσης παίκτη με τον Χερμόσο να αντικρίζει δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά (50'-53').

Στο 56ο λεπτό η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Φέλιξ από κοντά έπειτα από ασίστ του Γκριεζμάν. Ο "γκριζού" έβγαλε και δεύτερη ασίστ στο 74' για τον Μοράτα, ο οποίος έκανε το 2-0 με σουτ δεξιά της περιοχής.

Η Έλτσε τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, καθώς ο Ντομίνγκος Κουίνα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.