LA LIGA

Αθλέτικ - Μαγιόρκα 4-0: Καθάρισε με τεσσάρα στο Σαν Μαμές και συνεχίζει δυναμικά στη μάχη της τετράδας

Barcelona's Alejandro Balde celebrate during the Copa del Rey quarterfinals soccer match between Athletic Bilbao and Barcelona at the San Mames stadium in Bilbao, Spain, on Wednesday, Jan. 24, 2024. (AP Photo/Alvaro Barrientos) @ 2024 ALVARO BARRIENTOS / AP IMAGES

Η Αθλέτικ είχε εύκολο έργο στο Σαν Μαμές κόντρα στη Μαγιόρκα, καθώς επικράτησε 4-0 και συνεχίζει δυνατά στη μάχη για την τετράδα και το Champions League.

Η Αθλέτικ επέστρεψε στα τρίποντα στη La Liga, καθώς επικράτησε 4-0 τη Μαγιόρκα στο Σαν Μαμές και συνεχίζει γερά στη μάχη για το Champions League.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε φουριόζα στο ματς και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ με τον Μπερτσίτσε στο 3' και το 16', μετά από ασίστ των Νίκο Γουίλιαμς και Γκουρουθέτα αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και στη συνέχεια του αγώνα και μάλιστα βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Γκουρουθέτα στο 62ο λεπτό, το οποίο αρχικά είχε ακυρωθεί από τον βοηθό ως οφσάιντ. Το τελικό σκορ για τους Βάσκους διαμόρφωσε ο Ίκερ Μουνιαίν στο 89ο λεπτό.

Η Αθλέτικ με αυτούς τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στους 45 και μείωσε στους δύο τη διαφορά από τις Ατλέτικο και Μπαρτσελόνα, έχοντας παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Μαγιόρκα παρέμεινε στους τέσσερις και το +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.