SERIE A

Αταλάντα - Σασουόλο 2-1: Ανατροπή κορυφής για την ομάδα του Γκασπερίνι παρά τη γκολάρα του Κυριακόπουλου

Ο Μάριο Πάσαλιτς της Αταλάντα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Παρί για τα προημιτελικά του Champions League 2019-2020 στο "Λουζ", Λισαβόνα | Τετάρτη 12 Αυγούστου 2020 © 2020 DAVID RAMOS/ASSOCIATED PRESS

Η Σασουόλο πάγωσε το Μπέργκαμο στο 41ο λεπτό με άπιαστο μονοκόμματο σουτ του Κυριακόπουλου όμως η Αταλάντα έκανε την ανατροπή μέσα σε λίγα αγωνιστικά λεπτά, για να επικρατήσει με 2-1 και να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Αταλάντα έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στη φετινή Serie A, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να γράφει το 1-0 για την Σασουόλο στο "Jewiss Stadium" στο 41ο λεπτό, όμως δεν χρειάστηκε παρά μερικά λεπτά για να φέρει τα πάνω κάτω και να τρελάνει το κοινό της το βράδυ του Σαββάτου (16/10).

Και αυτό γιατί ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Πάσαλιτς ενώ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου έκανε το 2-1 με τον Λούκμαν, για να κρατήσει το υπέρ της τρίποντο μέχρι το φινάλε και να στρογγυλοκαθίσει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, με +1 έναντι της Νάπολι έστω και με ματς παραπάνω έναντι των παρτενοπέι.

Το ματς

Ουσιαστικά, η τύχη της αναμέτρησης κρίθηκε μέσα σε μερικά αγωνιστικά λεπτά, αν αναλογιστεί κανείς πως το βασικό... σενάριο γράφτηκε από το 41ο μέχρι το 46ο λεπτό. Ο πρόλογος ήταν κομμένος και ραμένος για την Σασουόλο και είχε και ελληνική πινελιά, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να βρίσκει τη μπάλα μετά από σέντρα του Ντ'Αντρέα και με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή να αφήνει άγαλμα τον Σπορτιέλο (0-1).

Η Αταλάντα είχε δεχτεί ψυχρολουσία, όπως και την περασμένη εβδομάδα όταν είδε προβάδισμα δύο γκολ που είχε πάρει στην "Ντάτσια Αρένα" απέναντι στην Ουντινέζε να εξαφανίζεται, όμως δεν πανικοβλήθηκε και μέσα σε χρόνο dt έφερε τούμπα την εις βάρος της κατάσταση.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η μπάλα έφτασε στον Σόπι σε επίκαιρη θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή και εκείνος έστρωσε στον Πάσαλιτς, που διατήρησε την ψυχραιμία του για να γράψει το 1-1. Με χαμόγελα πήγαν οι μπεργκαμάσκι στα αποδυτήρια και με χαμόγελα εμφανίστηκαν και στο δεύτερο μέρος αφού στα 30'' μετά τη σέντρα βρήκαν εκ νέου δίχτυα.

Μέσα στη φάση ήταν και πάλι ο Σόπι που έβγαλε εκ νέου ασίστ, με τον Λούκμαν να κάνει εκπληκτική κοφτή ντρίμπλα και με άπιαστο σουτ στον ουρανό των διχτύων να κεραυνοβολεί τον Κονσίλι, για να υπογράψει το 2-1 και να στείλει τους μπεργκαμάσκι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μία προσπάθεια του Μπεράρντι που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ήταν η καλύτερη στιγμή της Σασουόλο στην προσπάθειά της να φύγει με βαθμό από το Μπέργκαμο, με την Αταλάντα από την πλευρά της να μετράει πλέον 3 νίκες και 2 ισοπαλίες μέσα στο σπίτι της στο φετινό Καμπιονάτο.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Οκόλι, Ντεμιράλ, Σκαλβίνι, Σόπι (82' Ζορτέα), Κόπμαϊνερς, Ντε Ρουν, Μάλε (82' Ρουτζέρι), Πάσαλιτς (66' Έντερσον), Λούκμαν (69' Μπογκά), Μουριέλ (69' Χόιλουντ)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τόλιαν, Έρλικ, Φεράρι, Ροζέριο, Φρατέζι, Λόπες, Θόρστβεντ (66' Τραορέ), Ντ'Αντρέα (56' Μπεράρντι (79' Μαρτίνες), Πιναμόντι, Κυριακόπουλος (66' Ενρίκε)