SERIE A

Αταλάντα - Σαμπντόρια 2-0: Ο νόμος του φαβορί ίσχυσε κατά γράμμα στο Μπέργκαμο

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Ρόμα στο "Ολίμπικο" για την Serie A | 18 Σεπτεμβρίου 2022 @2022 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Η Αταλάντα επιβεβαίωσε πλήρως το ρόλο του φαβορί στην αναμέτρησή της με την Σαμπντόρια, με την ομάδα του Γκασπερίνι να κάμπτει με 2-0 την αντίσταση των Γενοβέζων και να παραμένει δυνατά στο κόλπο της τετράδας.

Η Αταλάντα είναι μία από τις ομάδες που θα παλέψουν σκληρά για την είσοδο στην πρώτη τετράδα της Serie A και το βράδυ του Σαββάτου (29/01) επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, αφού πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Θύμα της Dea ηταν η Σαμπντόρια που δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού (19η), με τους μπεργκαμάσκι να είναι καλύτεροι από την αντίπαλό τους και να φτάνουν σε ένα καθαρό 2-0 σκοράροντας από μία φορά σε κάθε 45λεπτο.

Ο Μάλε στο 42ο λεπτό με κεφαλιά άνοιξε το δρόμο για τη νίκη και ο Λούκμαν με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και δυνατό διαγώνιο σουτ στο 57' κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του, η οποία έπιασε στην 3η θέση της βαθμολογίας την Μίλαν, αναμένοντας τα αποτελέσματα των Λάτσιο και Μίλαν που κυνηγούν και εκείνες μία θέση στο νέο Champions League.