SERIE A

Αταλάντα - Μίλαν 3-2: Ο Μουριέλ έγινε χρυσή αλλαγή με γκολάρα στο 90+5'

Ο Λουίς Μουριέλ της Αταλάντα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Στουρμ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2023-2024 στη "Μερκούρ Αρένα", Γκρατς | Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023 © 2023/DARKO BANDIC/AP IMAGES

Η Αταλάντα λύγισε τη Μϊλαν και τον Μάικ Μενιάν χάρη σε ένα τακουνάκι του Λουίς Μουριέλ που είχε περάσει αλλαγή.

Ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι έριξε τον Λουίς Μουριέλ στο παιχνίδι με τη Μϊλαν στο 82ο λεπτό κι αυτός θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό του στην Αταλάντα, σκοράροντας με τακουνάκι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για το 3-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη Serie A.

Ο συναρπαστικός αγώνας μέχρι τότε είχε πρωταγωνιστή τον Αντεμόλα Λούκμαν, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 38' και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο 55', αφού στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους είχε ισοφαρίσει ο Ολιβιέ Ζιρού για τους "ροσονέρι".

Με τον Τεό Ερναντέζ να αγωνίζεται ξανά σαν στόπερ λόγω απουσιών για τον Στέφανο Πιόλι, η Μίλαν δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις, ακόμα κι όταν η Αταλάντα άρχισε να κλείνεται στο γήπεδό της. Στο 76' οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, όμως ο Μάικ Μενιάν έκανε δύο αδιανόητες επεμβάσεις και στο τρίτο σουτ ο Λούκμαν απέτυχε να κάνει χατ τρικ.

Ο Λούκα Γιόβιτς τιμώρησε την Αταλάντα με γκολ στο 80ό λεπτό έχοντας περάσε ως αλλαγή, όμως αυτό το τέρμα δεν ήταν αρκετό. Η αποβολή του Ντάβιντε Καλάμπρια στο 90+3' έδωσε στην Αταλάντα μια τελευταία ευκαιρία να σκοράρει και ο Μουριέλ στο 90+5' με τακουνάκι έγραψε το τελικό 3-2.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Γιουβέντους - Νάπολι 1-0 (51' Γκάτι)
  • Βερόνα - Λάτσιο 1-1 (70' Ανρί / 23' Τζακάνι)
  • Αταλάντα - Μίλαν 3-2 (38', 55' Λούκμαν, 90+5' Μουριέλ / 45+3' Ζιρού, 80' Γιόβιτς)
  • 09/12 21:45 Ίντερ - Ουντινέζε
  • 10/12 13:30 Φροζινόνε - Τορίνο
  • 10/12 16:00 Μόντσα - Τζένοα
  • 10/12 19:00 Σαλερνιτάνα - Μπολόνια
  • 10/12 21:45 Ρόμα - Φιορεντίνα
  • 11/12 19:30 Έμπολι - Λέτσε
  • 11/12 21:45 Κάλιαρι - Σασουόλο