SERIE A

Αταλάντα - Λάτσιο 2-2: Ο Ντε Ρον έσωσε το βαθμό στο φινάλε για τους μπεργκαμάσκι

Ο Μάρτεν Ντε Ρον με τη φανέλα της Αταλάντα σε αγώνα Champions League κόντρα στην Βαλένθια | 19 Φεβρουαρίου 2020 @2021 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Λάτσιο κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της στο Μπέργκαμο όμως ο Ντε Ρον εμφανίστηκε ως από μηχανής Θεός στο 94' για την Αταλάντα, για να γράψει το 2-2 στην αναμέτρηση του Μπέργκαμο.

Σε ένα ματς που είχε γκολ, ένταση και συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, Αταλάντα και Λάτσιο έμειναν στο 2-2 στο "Jewiss Stadium" σε ματς για την 11η αγωνιστική της Serie A. Οι Ρωμαίοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα στην αναμέτρηση όμως οι μπεργκαμάσκι απάντησαν ισάριθμες, για να διαμορφωθεί το 2-2 στο φινάλε και έτσι αμφότεροι να πάρουν από έναν βαθμό που δεν ήταν αρκετός για να βάλει κάποια εκ των δύο στην πρώτη τετράδα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Σάρι να παίρνουν το προβάδισμα στο 18' με τον Πέδρο, μετά από σουτ του Ιμόμπιλε που απέκρουσε ο Μούσο, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όντας σε ισορροπία, με τον Σαπάτα να έχει ισοφαρίσει για την Dea στις καθυστερήσεις με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ.

Στο 74' ο Ιμόμπιλε έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους λατσιάλι με το γκολ Νο 159 με τη φανέλα τους (ισοφάρισε το ρεκόρ του Πιόλα), δεν στάθηκε όμως αρκετό για να τους χαρίσει το δεύτερο σερί τρίποντο (μετά το 1-0 επί της Φιορεντίνα μεσοβδόμαδα) καθώς ο Ντε Ρον με σουτ μέσα από την περιοχή στο 94' έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στους μπεργκαμάσκι.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Λοβάτο (67' Σκαλβίνι), Ντεμιράλ, Ντε Ρον, Τζαπακόστα (83' Πίκολι), Κόπμαϊνερς, Φρόιλερ, Μάχλε, Ίλιτσιτς (69' Μουριέλ), Πάσαλιτς (59' Μαλινόβσκι), Σαπάτα

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Χισάι, Φελίπε, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβις, Κατάλντι (77' Λέιβα), Αλμπέρτο (68' Μπάσιτς), Άντερσον (77' Μόρο), Ιμόμπιλε (86' Μουρίκι), Πέδρο