SERIE A

Αταλάντα - Γιουβέντους 0-0: Οι μπιανκονέρι κράτησαν τον βαθμό κι έμειναν από πάνω

Ο Φεντερίκο Κιέζα με τη φανέλα της Γιουβέντους κόντρα στην Έμπολι | 28 Αυγούστου 2021 @2021 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Αταλάντα ήταν καλύτερη, είχε τις ευκαιρίες, όμως η Γιουβέντους κατάφερε να κρατήσει το 0-0 στο Μπέργκαμο και να μείνει από πάνω στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A.

Η Αταλάντα δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ και η Γιουβέντους απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας 0-0 στο Μπέργκαμο για την 7η αγωνιστική της Serie A, παραμένοντας έναν βαθμό πάνω από την αντίπαλό της στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο, λόγω της αστοχίας τους. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το 45λεπτο χωρίς εύστοχη τελική, αλλά και χωρίς να απειληθούν από τη "γηραιά κυρία".

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι διατήρησε το 3-5-2 παρότι δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντούσαν Βλάχοβιτς δίπλα στον Φεντερίκο Κιέζα κι έκανε τις πρώτες αλλαγές στο 68ο λεπτό. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τη Γιουβέντους να μοιάζει ακίνδυνη.

Στα τελευταία λεπτά, η Αταλάντα είχε τέσσερις τελικές, η μία καλύτερη από την άλλη, με τον Τεν Κόπμαϊνερς να χάνει μία σπουδαία ευκαιρία και τον Βόιτσιεχ Σέσνι να λέει "όχι" σε εκτέλεση φάουλ του Λουίς Μουριέλ με τη βοήθεια του δοκαριού.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Λέτσε - Νάπολι 0-4 (16' Έστιγκαρντ, 51' Όσιμεν, 88' Γκαετάνο, 90+4' πέν. Πολιτάνο)
  • Μίλαν - Λάτσιο 2-0 (60' Πούλισικ, 88' Οκαφόρ)
  • Σαλερνιτάνα - Ίντερ 0-4 (62' 78' 85' πεν. 89' Μαρτίνες)
  • Μπολόνια - Έμπολι 3-0 (21', 66', 90+2' Ορσολίνι)
  • Ουντινέζε - Τζένοα 2-2 (23' Λούκα, 90+1' αυτ. Ματούρο / 14', 41' Γκούντμουντσον)
  • Αταλάντα - Γιουβέντους 0-0
  • 01/10 21:45 Ρόμα - Φροζινόνε
  • 02/10 19:30 Σασουόλο - Μόντσα
  • 02/10 19:30 Τορίνο - Βερόνα
  • 02/10 21:45 Φιορεντίνα - Κάλιαρι