PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 3-0: Ο Γουότκινς σταμάτησε το σερί έξι νικών που έχτισαν οι καρακάξες

Οι παίκτες της Άστον Βίλα πανηγυρίζουν το τέρμα του Όλι Γουότκινς
Οι παίκτες της Άστον Βίλα πανηγυρίζουν το τέρμα του Όλι Γουότκινς @ 2023 DAVID CLIFF / AP IMAGES

Το νικηφόρο σερί πέντε αγώνων της Νιούκαστλ σταμάτησε στο Villa Park, καθώς η Άστον Βίλα επικράτησε 3-0 με πρωταγωνιστή τον Όλι Γουότκινς που πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έκανε σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη.

Η Άστον Βίλα πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη, καθώς επικράτησε 3-0 της Νιούκαστλ στο Villa Park για την 31η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ανέβηκε στην έκτη θέση, ενώ οι καρακάξες παρέμειναν στην τετράδα έχοντας 56 βαθμούς.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι και βρήκε το γκολ στο ενδέκατο λεπτό, χάρη στο τέρμα του Ράμσεϊ, έπειτα από ασίστ του μεγάλου πρωταγωνιστή της Βίλα, Όλι Γουότκινς.

Ο Άγγλος φορ στο δεύτερο μέρος είχε μια εντυπωσιακή παράσταση υπό το βλέμμα του Άγγλου εκλέκτορα, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Αρχικά βρήκε γκολ στο 62ο λεπτό, ωστόσο ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. Δύο λεπτά μετά όμως το τέρμα που σημείωσε μέτρησε κανονικά και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Στο 83ο λεπτό πέτυχε και το κερασάκι στην τούρτα, από ασίστ του σκόρερ του πρώτου τέρματος, Τζέικομπ Ράμσεϊ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ υπέρ της Άστον Βίλα.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Γιανγκ, Κονσά, Μινγκς, Μορένο, Ράμζεϊ (85' λ. τρ. Τσέιμπερς), ΜακΓκιν, Λουίζ, Ντεντόνκερ, Γουότκινς (90+1' Ντουράν), Μουεντία

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν (68' Τάργκετ), Γκόρντον (56' Αλμιρόν), Γκιμαράες, Γουίλοκ (68' Λόνγκσταφ), Μέρφι (56' Κ. Γουίλσον), Ίζακ, Ζοέλιντον (68' Άντερσον).