PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Άλωσε το "Βίλα Παρκ" και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της τετράδας

Ο Ράσμους Χόιλουντ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Άστον Βίλα | 11 Φεβρουαρίου 2024 @2024 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Με τον Σκοτ Μακτόμινεϊ να μπαίνει ως αλλαγή στο 73' και να σκοράρει στο 86', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Άστον Βίλα και μείωσε στους έξι πόντους την απόσταση που τη χωρίζει από την προνομιούχο 4η θέση.

Η Άστον Βίλα κατέβηκε στην αναμέτρηση του "Βίλα Παρκ" έχοντας την 2η καλύτερη εντός έδρας επίδοση στη φετινή Premier League με 9 νίκες σε 11 αγώνες, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να τρομάξει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την ομάδα του Έρικ τεν Χαχ να περνάει νικηφόρα με 2-1 από το Μπέρμιγχαμ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και να βροντοφωνάζει "παρούσα" στη μάχη της εξόδου στο Champions League.

Ο Ράσμους Χόιλουντ έκανε νωρίς το 1-0 για τους κόκκινους διαβόλους και έγινε -σε ηλικία 21 ετών και 7 ημερών- ο δεύτερος νεαρότερος παίκτης που έχει σκοράρει σε πέντε διαδοχικά ματς Premier League (ο Νικολά Ανελκά το πέτυχε με την Άρσεναλ όντας 19 ετών και 239 ημερών), όμως δεν ήταν εκείνος ο MVP για την ομάδα του.

Τον ρόλο αυτόν τον διεκδίκησε για μεγάλο χρονικό διάστημα ο Αντρέ Ονανά με αρκετές σωτήριες επεμβάσεις που έκανε, για να τον πάρει τελικά -και αφού είχε μεσολαβήσει το 1-1 από τον Λουίζ- ο Σκοτ Μακτόμινεϊ. Ο πρώτος σκόρερ φέτος για την Γιουνάιτεντ πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 73ο λεπτό αντί του Ράσφορντ και έδειξε στον Άγγλο πώς εκτελουν οι επιθετικοί, αφού μετά από σέντρα του Νταλότ στο 86' νίκησε με πανίσχυρη κεφαλιά τον Μαρτίνες και έγραψε το τελικό 2-1 για την ομάδα του.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αιφνιδίασε την Άστον Βίλα καθώς μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς και αφού είχε 1-2 καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο, άνοιξε το σκορ στο 17'. Εκτέλεση κόρνερ από τον Φερνάντες, κεφαλιά του Μαγκουάιρ και άψογο πλασέ του Χόιλουντ κάτω από τα πόδια του Μαρτίνες για το 0-1.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κατακόρυφα στροφές και να σφυροκοπούν την αντίπαλη εστία αλλά να αδυνατούν να νικήσουν τον Ονανά, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την Γιουνάιτεντ να έχει αξιοποιήσει τη μοναδική εύστοχη τελική της (7 συνολικά) και την Άστον Βίλα να μην βρίσκει δίχτυα παρά το διψήφιο αριθμό τελικών (10, 3 εντός εστίας).

Η εικόνα ήταν λίγο-πολύ ίδια και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Έμερι να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα και να δημιουργεί συχνά πυκνά επικίνδυνες καταστάσεις αλλά να αδυνατεί να βρει δίχτυα, μέχρι που ήρθε η φάση του 67ου λεπτού, με τον Ντάγκλας Λουίζ να νικάει από κοντά με άπιαστο σουτ τον Ονανά και να γράφει το 1-1 με το 7ο φετινό του γκολ (όλα εντός έδρας).

Η ισοφάριση έδωσε φτερά στα πόδια της Βίλα και στο τελευταίο 20λεπτο άσκησε πίεση για να βρει και δεύτερο γκολ, με τους κόκκινους διαβόλους να καταφέρνουν πάντως όχι μόνο να απορροφήσουν τους κραδασμούς αλλά και να παγώσουν το κοινό των γηπεδούχων.

Αυτό έγινε τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, με τον Νταλότ να βγάζει σέντρα ξυράφι και τον Μακτόμινεϊ να εκτελεί δίκην επιθετικού τον Μαρτίνες με ασύλληπτη κεφαλιά, για να διαμορφώσει το 2-1 με το 6ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα και να φέρει την ομάδα του στο -6 από την 4η Τότεναμ και στο -5 από την 5η Άστον Βίλα.

Σημειώνεται πως ήταν η πρώτη φορά φέτος που η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε τέσσερις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις ενώ είναι εντυπωσιακό το γεγονος πως από τις 13 νίκες της στο πρωτάθλημα, οι 11 έχουν κριθεί στο γκολ.

• ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κάρλος, Λανγκλέ, Μορένο (88' Ντιν), Καμαρά (65' Ντιαμπί), Λουίζ, Μπέιλι (73' Τίλεμανς), Ράμσεϊ, Μακγκίν (88' Τζανιόλο), Γουότκινς
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Βαράν, Σο (46' Λίντελεφ), Καζεμίρο, Μέινου (92' Άμραμπατ), Γκαρνάτσο, Φερνάντες, Ράσφορντ (73' Μακτόμινεϊ), Χόιλουντ (92' Έβανς)

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 2-0 (71', 85' Χάλαντ)
  • Γουλβς - Μπρέντφορντ 0-2 (35' Νέργκαρντ, 77' Τόνεϊ)
  • Φούλαμ - Μπόρνμουθ 3-1 (5' Ντεκόρντοβα-Ρέιντ, 36', 52' Μουνίζ / 50' Σένεσι)
  • Τότεναμ - Μπράιτον 2-1 (61' Σαρ, 90+7' Τζόνσον / 17' πέν. Γκρος)
  • Λούτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3 (52' πέν. Μόρις / 30' Άρτσερ, 36' πέν. Μακατί, 72' Σόουζα)
  • Λίβερπουλ - Μπέρνλι 3-1 (31' Ζότα, 52' Ντίας, 79' Νούνιες / 45' Ο' Σέι)
  • Νότιγχαμ - Νιούκαστλ 2-3 (26' Ελανγκά, 45' Χάντσον-Οντόι / 43' Σερ, 10',66' Γκιμαράες)
  • Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 0-6 (32' Σαλιμπά, 41' πέν., 63' Σακά, 44' Μαγκαλιάες, 45+2' Τροσάρ, 65' Ράις)
  • Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (67' Λουίζ / 17' Χόιλουντ, 86' Μακτόμινεϊ)
  • 12/02 22:00 Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι