ΑΣΙΑΤΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Ασιατικό Κύπελλο: Με ασίστ Μασαρίποβ στους 8 το Ουζμπεκιστάν, στα πέναλτι η Νότια Κορέα κόντρα στη Σαουδική Αραβία

Ο Αμποσμπέκ Φαϊζουλάεβ του Ουζμπεκιστάν πανηγυρίζει με τον Τζαλολιντίν Μασαρίποβ γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ταϊλάνδη για τη φάση των 16 του Ασιατικού Κυπέλλου 2023 στο "Αλ Τζανούμπ", Αλ Γουάκρα | Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 © 2024/HUSSEIN SAYED/AP IMAGES

Το Ουζμπεκιστάν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου έπειτα από τη νίκη του επί της Ταϊλάνδης, με τον Τζαλολιντίν Μασαρίποβ του Πανσερραϊκού να βγάζει ασίστ. Πρόκριση θρίλερ στα πέναλτι για τη Νότια Κορέα κόντρα στη Σαουδική Αραβία.

Το Ουζμπεκιστάν προχώρησε από τη φάση των 16 του Ασιατικού Κυπέλλου ύστερα από τη νίκη του με 2-1 επί της Ταϊλάνδης, κλειδώνοντας ραντεβού με τους διοργανωτές στην επόμενη φάση, το Κατάρ.

Οι Ουζμπέκοι πήραν την πρόκριση χάρη σε γκολ του Αμποσμπέκ Φαϊζουλάεβ στο 65' με σουτ εκτός περιοχής, έπειτα από πάσα του Τζαλολιντίν Μασαρίποβ του Πανσερραϊκού.

Στο έτερο ζευγάρι της ημέρας, η Νότια Κορέα πήρε πρόκριση θρίλερ εις βάρος της Σαουδικής Αραβίας στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με 4-2. Οι Σαουδάραβες προηγήθηκαν στο 46' με τον Αμπντουλάχ Ραντίφ, όμως στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή κεφαλιά έπειτα από άστοχη έξοδο του Αχμέντ αλ Κασάρ, ο Γκουέ-Σουνγκ Τσο ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ και στα πέναλτι ο Χιέον-Γου Τζο έπιασε τις προσπάθειες των Σαμί αλ-Νατζί και Αμπντουλραχμάν Γκαρέμπ, με συνέπεια να στείλει τη χώρα του στα προημιτελικά.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Αυστραλία - Ινδονησία 4-0 (12' αυτ. Μπάγκοτ, 45' Μπόιλ, 89' Γκούντγουιν, 90+1' Σούταρ)
  • Τατζικιστάν - ΗΑΕ 5-3 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (30' Χανόνοβ / 90+5' Αλ-Χαμαντί)
  • Ιράκ - Ιορδανία 2-3 (68' Νατίκ, 76' Χουσεΐν / 45+1' Αλ-Ναϊμάτ, 90+5' Αλ-Αράμπ, 90+7' Αλ-Ρασντάν)
  • Κατάρ - Παλαιστίνη 2-1 (45+6' Αλ-Χαϊντός, 49' πέν. Αφίφ / 37' Νταμπάγκ)
  • Ουζμπεκιστάν - Ταϊλάνδη 2-1 (37' Τουργκουνμπόγεβ, 65' Φαϊζουλάεβ / 58' Σαρατσάτ)
  • Σαουδική Αραβία - Νότια Κορέα 2-4 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (46' Ραντίφ / 90+9' Γκ. Σ. Τσο)
  • 31/01 13:30 Μπαχρέιν - Ιαπωνία
  • 31/01 18:00 Ιράν - Συρία