PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Νιούκαστλ 4-1: Με τεσσάρα παραμένει στο κυνήγι της κορυφής

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ απέναντι στη Νιούκαστλ
Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ απέναντι στη Νιούκαστλ 2024 AP PHOTO/ALASTAIR GRANT

Η Άρσεναλ διέλυσε με 4-1 τη Νιούκαστλ για την 26η αγωνιστική της Premier League και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Άρσεναλ είχε ένα άνετο βράδυ στο Έμιρεϊτς. Οι κανονιέρηδες επικράτησαν 4-1 της Νιούκαστλ για την 26η αγωνιστική της Premier League και συνεχίζουν το κυνήγι της κορυφής. Οι ποδοσφαιριστές του Αρτέτα έφτασαν τους 58 πόντους και είναι στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Στην 8η θέση με 37 βαθμούς οι καρακάξες.

Οι κανιονιέρηδες μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 18'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά, η άμυνα της Νιούκαστλ προσπάθησε να διώξει, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μπότμαν και πέρασε την γραμμή για το 1-0.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 24' η Άρσεναλ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Μαρτινέλι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, μετά από ωραία μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας της Νιούκαστλ και ο Χάβερτς πλάσαρε για το 2-0.

Μάλιστα, νωρίς στο δεύτερο μέρος ο Γερμανός επιθετικός είχε την ευκαιρία για δεύτερο προσωπικό του τέρμα, βρέθηκε απέναντι από τον Κάριους, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο 65ο λεπτό η Άρσεναλ κατάφερε να βρει κι άλλο γκολ. Ο Χάβερτς βρήκε τον Σακά δεξιά της περιοχής, εκείνος ντρίμπλαρε ωραία, σούταρε, η μπάλα βρήκε σε σώμα και κατέληξε στα δίχτυα του Κάριους.

Μάλιστα, οι κανονιέρηδες δεν σταμάτησαν εκεί. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράις εκτέλεσε κόρνερ, ο Κίβιορ πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Νιούκαστλ δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 84' με τον Γουίλοκ, ενώ στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ είχε καλή στιγμή και για πέμπτο γκολ.

• ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Κίβιορ, Έντεργκααρντ (76' Σμιθ Ρόουβ), Ράις, Ζορζίνιο (89' Ελνένι), Σακά (76' Νέλσον), Χάβερτς (76' Ενκετιά), Γκάμπριελ (64' Τροσάρντ)
  • ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κάριους, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν (73' Λασέλ), Λιβραμέντο (73' Μπερν), Λόνγκσταφ, Γκιμαράες (73' Γουίλοκ), Μάιλι, Αλμιρόν (64' Μέρφι), Ίσακ (64' Μπαρνς), Γκόρντον.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Λίβερπουλ - Λούτον 4-1 (56' Φαν Ντάικ, 58' Χάκπο, 71' Ντίας, 90' Έλιοτ / 12' Ογκμπένε)
  • Τσέλσι - Τότεναμ αναβλήθηκε
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 3-0 (68' Ρίτσαρντς, 71' Αγιού, 79' Ματετά)
  • Άστον Βίλα - Νότιγχαμ 4-2 (4' Ουότκινς, 29'39' Λουίζ, Μπέιλι 61' / 45' Ματετά, 48' Γκιμπς-Γουάιτ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 1-2 (89' Μαγκουάιρ / 90+7' Ιβόμπι, 65' Μπάσεϊ)
  • Μπράιτον - Έβερτον 1-1 (90+5' Ντανκ / 73' Μπράθγουεϊτ)
  • Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (24' Φόντεν)
  • Άρσεναλ - Νιούκαστλ 4-0 (18' Μπότμαν αυτ. , 24' Χάβερτς, 65' Σακά, 69' Κίβιορ)
  • Γουλβς - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (30' Σαράμπια)
  • 26/02 22:00 Γουέστ Χαμ - Μπρέντφορντ