CHAMPIONS LEAGUE

Άρσεναλ - Λανς 6-0: Κανονιέρηδες από άλλον πλανήτη, καθάρισαν πρόκριση και πρωτιά με πάρτι στο Εμιρέιτς

Arsenal's Bukayo Saka celebrates after scoring his side's third goal during the Champions League Group B soccer match between Arsenal and Lens, at Emirates stadium, in London, Wednesday, Nov. 29, 2023. (AP Photo/Kin Cheung)
Ο Σακά πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κόντρα στη Λανς @ 2023 KIN CHEUNG / AP IMAGES

Η Άρσεναλ πάτησε γκάζι για 45 λεπτά και έκανε πάρτι στο Εμιρέιτς κόντρα στη Λανς, επικρατώντας 6-0, με τον Ζορζίνιο να πετυχαίνει το κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο μέρος. Οι κανονιέρηδες καθάρισαν με την πρόκριση και την πρωτιά στον όμιλό τους, ενώ πήραν μαζί τους στους "16" την Αϊντχόφεν.

Η Άρσεναλ μετέτρεψαν σε πάρτι την αναμέτρηση με τη Λανς, καθώς επικράτησαν 6-0, πετυχαίνοντας πέντε στο πρώτο 45 λεπτο,τα τέσσερα εκ των οποίων σε διάστημα 15 λεπτών. Ο Ζορζίνιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 86' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Έτσι η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα καθάρισε με την πρόκριση και την πρωτιά στους "16" του Champions League, παίρνοντας μαζί της και την Αϊντχόφεν ως δεύτερη.

Η Λανς από την άλλη θα μονομαχήσει με τη Σεβίλλη στη Γαλλία την τελευταία αγωνιστική για το εισιτήριο του Europa League, παίζοντας για δύο αποτελέσματα.

Το ματς

Η Άρσεναλ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, καθώς άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό. Ο Τομιγιάσου έκανε το γέμισμα, η γαλλική άμυνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ζεσούς με κεφαλιά βρήκε τον Χάβερτς ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 21ο λεπτό με υπέροχη ατομική ενέργεια και πλασέ του Ζεσούς. Δύο λεπτά μετά ο Μαρτινέλι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Σαμπά έκανε την επέμβαση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Σακά, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ό,τι δεν έκανε στο 23' το έκανε στο 27' ο Μαρτινέλι, ο οποίος με ένα υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το πέμπτο (και τελευταίο στο πρώτο μέρος) γκολ των Λονδρέζων σημείωσε ο Έντεγκααρντ στο 45+2' μετά από ωραίσ έντρα του Τομιγιάσου.

Οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ στο 40ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του Μεδίνα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο δεύτερο 45λεπτο λίγα αξιοσημειώτα πράγματα συνέβησαν μέχρι και το 85ο λεπτό.

Ο Μαρτινέλι κέρδισε πέναλτι σε αγκωνιά του Χουσάνοφ, ο οποίος αποβλήθηκε με κόκκινη. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Ράγια, Τομιγιάσου, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο, Έντεγκααρντ, Ράις, Χάβερτς, Σακά, Ζεσούς, Μαρτινέλι

Λανς: Σαμπά, Γκραντίτ, Ντάνσο, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Μεντί, Σαμέντ, Χαϊντάρα, Σοτοκά, Γουαχί, Φουλτζίνι

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο

• Σεβίλλη - Αϊντχόφεν 2-3 (24' Ράμος, 47' Εν Νεσιρί / 68' Σαϊμπαρί, 81' αυτ. Γκούντελ, 90+3' Πέπι)
  • Άρσεναλ - Λανς 6-0 (13', Χάβερτς, 21', Ζεσούς, 23' Σακά, 27' Μαρτινέλι, 45+1' Έντεγκαρντ, 86' πεν. Ζορζίνιο)

Όλο το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Σεβίλλη - Λανς 1-1 (9' Οκάμπος / 24' Φουλζινί)
  • Άρσεναλ - Αϊντχόφεν 4-0 (8' Σακά, 20' Τροσάρ, 38' Ζεζούς, 70' Έντεγκαρντ)
  • Λανς - Άρσεναλ 2-1 (25' Τομασόν, 69' Γουαΐ / 14' Ζεζούς)
  • Αϊντχόφεν - Σεβίλλη 2-2 (86' πέν. Ντε Γιονγκ, 90+5' Τέζε / 68' Γκούντελ, 88' Εν Νεσιρί)
  • Σεβίλλη - Άρσεναλ 1-2 (58' Γκούντελ / 45+4' Μαρτινέλι, 53' Ζεζούς)
  • Λανς - Αϊντχόφεν 1-1 (66' Γουαΐ / 54' Μπακαγιοκό)
  • Άρσεναλ - Σεβίλλη 2-0 (29' Τροσάρ, 64' Σακά)
  • Αϊντχόφεν - Λανς 1-0 (13' Ντε Γιονγκ)
  • 12/12 19:45 Λανς - Σεβίλλη
  • 12/12 19:45 Αϊντχόφεν - Άρσεναλ