EUROPA LEAGUE

Άρσεναλ - Αϊντχόφεν 1-0: Ο Τζάκα υπέγραψε το 4/4 και την πρόκριση στα νοκ-άουτ

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Αϊντχόφεν
Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Αϊντχόφεν 2022 AP PHOTO/IAN WALTON

Η Άρσεναλ επικράτησε 1-0 της Αϊντχόφεν χάρη στο γκολ του Τζάκα στο 70ο λεπτό και τσέκαρε το "εισιτήριο" των κανονιέρηδων στα νοκ άουτ του Europa League.

Η Άρσεναλ συνεχίζει την φρενήρη πορεία της στο Europa League. Οι κανονιέρηδες υποδέχθηκαν την Αϊντχόφεν στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των ομίλων που είχε αναβληθεί και επικράτησαν 1-0.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Αρτέτα έκανε το 4/4 στον όμιλο και τσέκαρε το εισιτήριο για τη νοκ-άουτ φάση και πλέον θα παλέψει για την απευθείας πρόκριση στη φάση των 16 ως πρώτη. Βρίσκεται στην κορφή με 12 πόντους, ενώ ακολουθεί η PSV με επτά και απομένουν δύο αγωνιστικές.

Η Άρσεναλ από το πρώτο μέρος μπήκε δυνατά. Είχε την κατοχή για ευκαιρίες και για γκολ, ωστόσο αυτό δεν ήρθε στα πρώτα 45 λεπτά. Κάτι τέτοιο συνέβη στο 70'.

Συγκεκριμένα, ο Τομιγιάσου έκανε το γέμισμα προς την περιοχή από τα δεξιά και ο Τζάκα με ένα υπέροχο σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τέρνερ, Τομιγιάσου (76' Γουάιτ), Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες, Τίρνι, Λοκονγκά (67' Παρτέι), Τζάκα, Σακά (85' Νέλσον), Βιεϊρά (67' Έντεγκαρντ), Ενκετιά, Χεσούς (76' Μαρτινέλι)

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτεθ, Μβενέ, Ραμαλιό, Οντισπό, Μαξ (66' Τέζε), Σανγκαρέ, Γκουτιέρες, Σίμονς (90+1' Λεντέσμα), Φέρμαν (77' Ντε Γιόνγκ), Χάκπο, Τιλ (65' Μαντουέκε)