ΙΣΠΑΝΙΑ

Αραντίνα - Ρεάλ 1-3: Οι μερένγκες χρειάστηκαν 54 λεπτά για να λυγίσουν την ομάδα της τέταρτης κατηγορίας

Real Madrid's Joselu celebrates after scoring his side's second goal during the Champions League group C soccer match between Union Berlin and Real Madrid at the Olympiastadion in Berlin, Tuesday, Dec. 12, 2023. (AP Photo/Markus Schreiber)
Ο Χοσέλου πανηγυρίζει γκολ με τη Ρεάλ @ 2023 MARKUS SCHREIBER / AP IMAGES

Το όνειρο για την Αραντίνα κράτησε για 54 λεπτά, καθώς ο Χοσέλου έδωσε τη λύση από την άσπρη βούλα και λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Ντίαθ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη/πρόκριση της Ρεάλ κόντρα στην ομάδα της τέταρτης κατηγορίας της Ισπανίας. Ο Ροντρίγκο έκανε το 3-0 στο 91', όμως τρία λεπτά μετά η Αραντίνα μείωσε με τον Καμπράλ, πετυχαίνοντας ένα ιστορικό γκολ.

Η Αραντίνα έπαιξε το παιχνίδι της ιστορίας της (όπως έγραψε και η ίδια στα social) καθώς υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Κύπελλο Ισπανίας. Δικαίωμα στο όνειρο είχε (όπως και κάθε ομάδα πριν από το ματς), όμως για αρκετή ώρα ζόρισε τους μερένγκες.

Ο Κάρλο Αντσελότι προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον, ο Αρντά Γκιουλέρ (το παιδί - θαύμα του τουρκικού ποδοσφαίρου) έκανε ντεμπούτο, ενώ βασικοί έπαιξαν και οι επίσης "νεανίες" Τομπίας, Καρίγιο και Παζ. Η διαφορά ποιότητας όμως ήταν εμφανής και οι Μαδριλένοι πίεσαν σθεναρά τα αντίπαλα καρέ.

Η Αραντίνα (που παίζει στον πρώτο όμιλο της τέταρτης κατηγορίας της Ισπανίας και μάλιστα είναι ουραγός) κράτησε το μηδέν μέχρι και το 54ο λεπτό. Τότε ο Χοσέλου εκτέλεσε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Δευτερόλεπτα μετά ο Μπραχίμ Ντίαθ πέτυχε και δεύτερο γκολ, σβήνοντας τα όποια σενάρια για μια έκπληξη.

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ροντρίγκο στο 90+1' μετά από ασίστ του Ντίαθ. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πέτυχαν ένα ιστορικό γκολ στο φινάλε με τον Καμπράλ στο 90+4', διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Τα αποτελέσματα στον γύρο των "32"

• Λούγκο - Ατλέτικο 1-3 (39' Αντονέτι - 2' Κορέα, 66', 74' Ντεπάι)
  • Εσπανιόλ - Χετάφε 0-1 (87' Μίγια)
  • Έλτσε - Χιρόνα 0-2 (37' Μπλιντ, 67' Κόουτο)
  • Ουέσκα - Ράγιο 0-2 (118' Βαλεντίν, 122' Παλαθόν)
  • Αλαβές - Μπέτις 1-0 (57' Μπεναβίδες)
  • Αραντίνα - Ρεάλ 1-3 (90+4' Καμπράλ - 54' πεν. Χοσέλου, 55' Ντίαθ, 90+1' Ροντρίγκο)
  • 07/01 13:00 Αμορεμπιέτα - Θέλτα
  • 07/01 13:00 Μπούργκος - Μαγιόρκα
  • 07/01 17:00 Καστεγιόν - Οσασούνα
  • 07/01 17:00 Φερόλ - Σεβίλλη
  • 07/01 19:00 Ουνιονίστας ντε Σαλαμάνκα - Βιγιαρεάλ
  • 07/01 20:00 Έιμπαρ - Αθλέτικ
  • 07/01 20:00: Καρταγένα - Βαλένθια
  • 07/01 22:00 Μάλαγα - Σοσιεδάδ