SUPER LEAGUE 2

Απόλλων Σμύρνης - Athens Kallithea 1-1: Ισοπαλία που δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης και της Athens Kallithea
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης και της Athens Kallithea INTIME

Απόλλων Σμύρνης και Athens Kallithea αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) και έχασαν έδαφος από την κορυφή. Ο Λουκίνας έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στους φιλοξενούμενους στο 20ο λεπτό και ο Μωραΐτης χάρισε τον βαθμό στην "Ελαφρά Ταξιαρχία".

Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχθηκε την Athens Kallithea στη Νέα Σμύρνη, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο 20ολεπτό με τον Λουκίνα. Ο Τσιντώνης του έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει και αυτή γκολ, όμως η προσπάθεια του Κουάδρα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Στρέζου μετά από αδυναμία του να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 49ο λεπτό, με σουτ του Καρίμ μέσα από την περιοχή, το οποίο όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Στρέζου.

Το γκολ για τον Απόλλωνα Σμύρνης ήρθε στο 80ο λεπτό με χρυσό σκόρερ τον Παναγιώτη Μωραΐτη. Ο Απόλλων Σμύρνης έφτασε τους 24 βαθμούς, ενώ η Athens Kallithea είναι στο -5 από την πρωτοπόρο Κηφισιά, έχοντας τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Λούι (82′ Κρητικός), Οντόνε, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Φατιόν (63′ Πατάπης), Μουστακόπουλος (63′ Μ. Περέιρα), Χαλίμι, Κουάδρα (46′ Ερέρα), Μωραΐτης, Καρίμ (68′ Σίγκνεβιτς).

Athens Kallithea: Στρέζος, Τσιντώνης (69′ Ιωαννίδης), Μπουλούλης, Ρέντζας, Σαντάνα (74′ Λάσκαρης), Βασιλούδης (86′ Κύργιας), Λουκίνας (69′ Νίλι), Κυνηγόπουλος, Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (86′ Περέιρα).

Σεφτέ στις νίκες με εξάρα ο Θεσπρωτός

Ο Θεσπρωτός μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της ουράς με τον Απόλλωνα Λάρισας. Ο Δρίτσας άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι το 1-0.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος και δη στο τελευταίο κομμάτι του ματς η ομάδα της Ηγουμενίτσας πήρε φωτιά και επικράτησε με έξι γκολ. Ο Δρίτσας πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 47ο λεπτό. Ο Ρούσης στο 77' έκανε το 3-0 και οκτώ λεπτά μετά ο Τσιμόπουλος με πέναλτι έκανε το 4-0.

Ο Ρούσης έκανε το 5-0 στο 87' και ο Κωνσταντίνου στο 90+3' ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τους Ηπειρώτες.

Θεσπρωτός: Τσιμόπουλος, Βασιλάκης (88′ Μαρτίνεζ), Γώγος, Ρίζος, Κωνσταντίνου, Μίγγος (70′ Λύγκας), Πανταζέλος (88′ Ντόντης), Χατζάκος, Οικονομίκος (46′ Ρούσης), Μπίκας (79′ Φακκής), Δρίτσας.

Απόλλων Λάρισας: Οικονομόπουλος, Κοτσιανούλης, Ζαχαράκης, Ποτόσογλου, Μπαλογιάννης, Κλιγγόπουλος, Αυλωνίτης (66′ λ.τ Ούμολι), Χαλάτσης, Καλούσης, Διβανές (52′ Μπεκιαρίδης), Νούσιος.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής του Α' ομίλου της Super League 2

• Καλαμάτα - Προοδευτική 1-1
  • Παναχαϊκή - ΑΕΚ Β' 4-0
  • Επισκοπή - ΟΦ Ιεράπετρας 0-3
  • Χανιά - Κηφισιά 0-0
  • Ηλιούπολη - ΠΑΟ Ρουφ 3-1
  • Απόλλων Σμύρνης - Athens Kallithea 1-1