CONFERENCE LEAGUE

ΑΠΟΕΛ - Τζουργκάρντεν 3-2: Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε στα playoffs του Europa Conferernce League

YOUTUBE

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την Τζουργκάρντεν με 3-2, όμως δεν ανέτρεψε τα τρία γκολ με τα οποία ηττήθηκε στη Σουηδία και αποκλείστηκε στα playoffs του Europa Conference League.

Ο ΑΠΟΕΛ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος από την ήττα στη Σουηδία, όμως το βαρύ 0-3 από την Τζουργκάρντεν ήταν δύσκολο να ανατραπεί. Οι Κύπριοι βρήκαν τα τρία γκολ που ζητούσαν, όμως το τελικό 3-2 στο ΓΣΠ για τα playoffs του Europa Conference League τους άφησε εκτός Ευρώπης πρόωρα.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Άντουν Μάγκλιτσα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, που με το 2-0 του Ντάνι Μπλουμ στο 23' πίστεψαν στην ανατροπή. Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές και να μειώνουν στο 68' με τον Ελίας Άντερσον.

Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή δεν είχε πει την τελευταία λέξη και λίγο αργότερα βρήκε τρίτο γκολ με τον Μαρκίνιος που είχε περάσει αλλαγή. Η πίεση για το 4-1 που θα οδηγούσε το ζευγάρι στην παράταση άφησε κενά στα μετόπισθεν και στο 90' ο Ζόελ Ασόρο βγήκε στην κόντρα και έγραψε το τελικό 3-2.