ΚΥΠΡΟΣ

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 4-0: Θρίαμβος στο ντέρμπι με τεσσάρα

YOUTUBE

Ο ΑΠΟΕΛ θριάμβευσε στο ντέρμπι της Λευκωσίας, καθώς επικράτησε της Ομόνοιας με 4-0. Βασικός ο Δώνης για τους γηπεδούχους, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 15'.

Ο ΑΠΟΕΛ θριάμβευσε στο ντέρμπι της Λευκωσίας, επικρατώντας της Ομόνοιας 4-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Κύπρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για την Ομόνοια στο 25ο λεπτό, καθώς ο Άνταμ Λανγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Λάσα Ντβάλι στο 45+3'.

Στο 60ο λεπτό ο Τζιόρτζι Κβιλιτάια ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 και τρία λεπτά μετά ο Μαρκίνιος με πέναλτι έκανε το 3-0. Τον θρίαμβο για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ολοκλήρωσε ο Γιώργος Εφραίμ στο 90+2'.

Το παιχνίδι είχε έντονο ελληνικό ενδιαφέρον. Ο Τάσος Δώνης αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε από τον Ντάνι Μπλουμ στο 15ο λεπτό, ενώ βασικοί με τον ΑΠΟΕΛ έπαιζαν οι Κρέσπο και Λούκας Βιγιαφάνιες. Από πλευράς Ομόνοιας στο βασικό ξεκίνημα ήταν ο Μπρούνο.