ΚΥΠΡΟΣ

ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 0-2: Νίκη με Χριστοδουλόπουλο και προσπέραση στο κυνήγι τίτλου

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πανηγυρίζει το γκολ στο Ανόρθωση - Παρτιζάν
Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πανηγυρίζει το γκολ στο Ανόρθωση - Παρτιζάν PRINT SCREEN

Η Ανόρθωση πήρε το μεγάλο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ και παραμένει στο κυνήγι του Απόλλωνα στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ για την 16η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας Κύπρου. Πρωταγωνιστής ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση και σημείωσε και το πρώτο γκολ της "Κυρίας".

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκόραρε με κεφαλιά στο 26ο λεπτό, φτάνοντας τα πέντε σε 19 αγώνες πρωταθλήματος (έχει και μία ασίστ).

Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό, το οποίο πήρε πίσω ο διαιτητής ύστερα από εξέταση της φάσης στο video.

Τελικά, μία ατομική ενέργεια του Ανδρέα Χρυσοστόμου στο 72' "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια, που προσπέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας εκείνη του Σωφρόνη Αυγουστή.