LIGUE 1

Ανζέ - Λιόν 1-3: Ξαναπήρε μπροστά στην κούρσα της Ευρώπης

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2021-2022 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 © 2022 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Λιόν έκανε το καθήκον της απέναντι στην ουραγό Ανζέ και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-1 για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Λιόν άφησε πίσω της τη γκέλα κόντρα στην Οσέρ και με το 3-1 στην έδρα της ουραγού Ανζέ για την 25η αγωνιστική της Ligue 1 έβαλε ξανά μπροστά για τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού "εισιτηρίου".

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος και ειδικά στο 1ο μέρος οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν βρει ένα γκολ. Αυτό εν τέλει σημειώθηκε από τους "γκον" με τον Τιάγκο Μέντες στο 38ο λεπτό, με τη μοναδική τελική τους στο ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Λοράν Μπλαν βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους και όσο οι γηπεδούχοι ανέβαιναν μέτρα για να διεκδικήσουν την ισοφάριση, τόσο πιο επικίνδυνη γινόταν η Λιόν. Στο 80' βρήκε δεύτερο γκολ με τον Αμίν Σαρ και παρά τη μείωση του σκορ από τον Αμπνταλά Σιμά, ο Μπραντλέ Μπαρκολά είπε την τελευταία λέξη στο 90'.