CLAUSURA

Αντέχει η Ρίβερ Πλέιτ

Ο Λεάντρο Τσιτσισόλα απέκρουσε πέναλτι του Χούιδο Καρίγιο και η Ρίβερ Πλέιτ πήρε βαθμό στην έδρα της πρωτοπόρου, Εστουδιάντες, έτσι παραμένει στο -1 από την κορυφή (videos)

Η Ρίβερ Πλέιτ πήρε "λευκή" ισοπαλία μέσα στην έδρα της πρωτοπόρου, Εστουδιάντες, έτσι εξακολουθεί να παραμένει έναν βαθμό μακριά από την κορυφή, με 5 αγωνιστικές ακόμη να απομένουν για το τέλος του Torneo Final.

Πρωταγωνιστής για τους "μιγιονάριος" ήταν ο 24άχρονος τερματοφύλακάς τους, Λεάντρο Τσιτσισόλα, καθώς στο πρώτο ημίχρονο απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Χούιδο Καρίγιο, πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μπούενος Άιρες θα μπορούσε να έχει πάρει το μεγάλο "διπλό" καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερνάντο Καβενάγκι έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον 21άχρονο τερματοφύλακα των "φοιτητών", Χερόνιμο Ρούλι, να τον σταματά και στις δύο περιπτώσεις.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα πάντως ο Τσιτσισόλα γλίτωσε ξανά την Ρίβερ, καθώς έκανε νέα σπουδαία απόκρουση σε διπλή ευκαιρία της Εστουδιάντες.

Την Εστουδιάντες στην κορυφή έπιασε η Κολόν Σάντα Φε, καθώς νίκησε με 1-0 μέσα στην έδρα της Νιούελς Ολντ Μπόις (στο τέλος του κειμένου video με όλα τα γκολ της αγωνιστικής).

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Μ.Τρίτη

Ολίμπο - Αρχεντίνος 3-0 (5' Νταμιάν Μούστο, 13' και 42' Χοσέ Βαλένσια)

Βέλες Σάρσφιλντ - Κίλμες 1-3 (29' Λούκας Πράτο / 6' Γκονσάλο Ρίος, 9' Χοακίν Μπογκοσιάν, 90' πέν. Κριστιάν Λέμα)

Μ.Τετάρτη

Ατλέτικο Ραφαέλα - Ροσάριο Σεντράλ 1-3 (75' Λούκας Αλμπερτένγκο / 29' πέν. Σεμπαστιάν Αμπρέου, 79' Φράνκο Νιέλ, 89' Πάουλο Φεράρι)

Εστουδιάντες - Ρίβερ Πλέιτ 0-0

Νιούελς Ολντ Μπόις - Κολόν Σάντα Φε 0-1 (76' Λούκας Αλάριο)

Μπόκα Τζούνιορς - Σαν Λορένσο 0-0

Μ.Πέμπτη

Ολ Μπόις - Αρσενάλ Σαραντί 1-1 (84' Λεονέλ ντι Πλάσιδο / 63' Μαριάνο Ετσεβερία)

Μπελγκράνο - Γοδόι Κρους 1-2 (31' Χόρχε Βελάσκες / 9' Φακούντο Καστιγιόν, 78' Λεάντρο Γκρίμι)

Ράσινγκ Κλουμπ - Χιμνάσια Λα Πλάτα 0-1 (67' 'Αλβαρο Φερνάντες)