LA LIGA

Αλμερία - Σεβίλλη 2-2: Νέα γκέλα για τους Ανδαλουσιάνους, άφησαν δύο βαθμούς στην έδρα της ουραγό

Sevilla's Lucas Ocampos shouts after receiving a red card by the referee during the Champions League Group B soccer match between Sevilla and PSV at the Ramon Sanchez-Pizjuan stadium in Seville, Spain, Wednesday, Nov.29, 2023. (AP Photo/Jose Breton)
Ο Λούκας Οκάμπος @ 2023 JOSE BRETON / AP IMAGES

Η Αλμερία ήταν (και παραμένει) χωρίς νίκη στη La Liga. Μέχρι και το 81ο λεπτό επικρατούσε 1-0 της Σεβίλλης. Οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν την ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά, αλλά η Αλμερία πήρε τον βαθμό στο 90+5' με τον Μιλοβάνοβιτς.

Νέα γκέλα για τη Σεβίλλη που διανύει μια μέτρια σεζόν, καθώς έφυγε με τον ένα βαθμό από την έδρα της ουραγού της La Liga Αλμερία με το ισόπαλο 2-2.

Οι ουραγοί του ισπανικού πρωταθλήματος δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, αλλά κόντρα στην ομάδα του Κίκε Σάντσεθ έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν.

Το πρώτο μέρος ήταν ανοικτό, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Εμπάρδα στο 38ο λεπτό. Μέχρι και το 80' κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά στο 81' η Σεβίλλη ισοφάρισε με τον Λουκεμπάκιο και πέντε λεπτά έκανε ανατροπή με τον Οκάμπος.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις (συγκεκριμένα στο 90+5') η Αλμερία ισοφάρισε με τον Μάρκο Μιλοβάνοβιτς και πήρε τον βαθμό στο φινάλε με τη δέκατη ισοπαλία της, έχοντας 10 βαθμούς στην τελευταία θέση. Η Σεβίλλη από την άλλη είναι 14η με 28 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Μπαρτσελόνα - Μαγιόρκα 1-0 (73' Γιαμάλ)
  • Βαλένθια - Χετάφε 1-0 (40' Ντούρο)
  • Κάντιθ - Ατλέτικο 2-0 (24', 64' Χουάνμι)
  • Γρανάδα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-3 (21' πέν., 45+3' Ουζούνι / 33' Σαντίκ, 80' Λε Νορμάν, 85' Σίλβα)
  • Ζιρόνα - Οσασούνα 2-0 (13' Πόρτου, 86' Σάβιο)
  • Αλαβές - Ράγιο Βαγεκάνο 0-0 (44' Γκοροσάμπελ)
  • Λας Πάλμας - Αθλέτικ 0-2 (31' Γκουρουθέτα, 65' αυτ. Κόκο)
  • Ρεάλ - Θέλτα 4-0 (21' Βινίσιους, 79' αυτ. Γκουάιτα, 88' αυτ. Ντομίνγκεθ, 90+4' Γκιουλέρ)
  • Μπέτις - Βιγιαρεάλ 2-3 (30' Ροντρίγκες, 45+2' Ζοζέ / 40' Μπαένα, 48' αυτ. Παπασταθόπουλος, 67' Σέρλοτ)
  • Αλμερία - Σεβίλλη 2-2 (38' Εμπάρδα, 90+5' Μιλοβάνοβιτς - 81' Λουκεμπάκιο, 86' Οκάμπος)