SUPER LEAGUE 2

ΑΕΛ - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1: Ιστορικό διπλό στο Αλκαζάρ

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της ΑΕΛ με την Αναγέννηση Καρδίτσας
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της ΑΕΛ με την Αναγέννηση Καρδίτσας INTIME

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε της ΑΕΛ 1-0 στο Αλκαζάρ και πέτυχε το πρώτο της διπλό στην έδρα των βυσσινί. Ο Κοζορώνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 68'

Η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΛ στο Αλκαζάρ για τη 14η αγωνιστική του Α' ομίλου της Super League 2, καθώς επικράτησε 1-0 χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κοζορώνη στο 68ο λεπτό. Αυτή είναι η πρώτη νίκη της ομάδας της Καρδίτσας στην έδρα των βυσσίνι, καθώς στα προηγούμενα δώδεκα ματς η ΑΕΛ νίκησε έξι παιχνίδια και τα άλλα έξι έληξαν ισόπαλα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι βυσσινί ήταν ανώτεροι και είχαν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Μάλιστα έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Θωμαΐδη στο 20ο λεπτό, ενώ είχαν και άλλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να σκοράρουν στο 68ο λεπτό. Ο Ουατάρα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και ο Παπαδόπουλος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοζορώνης, ο οποίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με οκτώ λεπτά καθυστέρηση, καθώς ο διαιτητής ζήτησε να κατεβούν δύο πανό για τη σύγκρουση στα Τέμπη, ωστόσο το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά με τα πανό να μένουν στη θέση τους.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Ουατάρα (73′ Μαϊδανός), Ηλιάδης, Κόλα, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας (73′ Τσιριγώτης), Θωμαΐδης, Νικολιάς, Πεντρόσο (60′ Αντράντα), Νούνιες (65′ Όγκμποε).

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Σκόνδρας, Γκόλιας, Σταματόπουλος, Κοροζώνης, Λαγός, Μπούζας (80′ Αλιατίδης), Γιάκος (86′ Κορέλας), Ελιβέλτο (86′ Δημόπουλος), Πολίτης (80′ Βερνάρδος), Αθανασιάδης (75′ Μπάλλας).