ΑΕΚ

ΑΕΚ: Ισοφαρίστηκε η πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της στην πρώτη κατηγορία

SUPERLEAGUE 2020-2021 / PLAY OFF / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η συντριβή της ΑΕΚ με 5-1 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ τήν γύρισε 49 χρόνια πίσω καθώς ισοφαρίστηκε η πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της όσον αφορά στη μεγάλη κατηγορία και πάλι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ δεν παρουσιάστηκε σε καμία περίπτωση ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό και όχι μόνο γνώρισε την ήττα από τους Πειραιώτες για την 2η αγωνιστική των play offs της Super League Interwetten αλλά γνώρισε και έναν αγωνιστικό διασυρμό αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με βαριά εντός έδρας ήττα με 5-1.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 5-0 με το γκολ του Φορτούνη στο 75' και ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ εκείνος που σημείωσε το γκολ της παρηγοριάς, βρίσκοντας δίχτυα στο 88ο λεπτό.

Η ήττα με 5-1 μάλιστα συνιστά ισοφάριση αρνητικού ρεκόρ για την Ένωση όσον αφορά στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα της ιστορίας της στη μεγάλη κατηγορία, καθώς είχε χάσει με το ίδιο ακριβώς σκορ τη σεζόν 1972-73 (στις 26 Νοεμβρίου 1972) και πάλι με αντίπαλο τον Ολυμπιακο.

Photo Credits: Eurokinissi