ΑΕΚ

ΑΕΚ - Ηλυσιακός 7-1

Κορδέρο INTIME SPORTS

H ΑΕΚ επικράτησε με 7-1 επί του Ηλυσιακού στην τελευταία (κεκλεισμένων των θυρών) φιλική αναμέτρηση στην Αθήνα πριν το βασικό στάδιο προετοιμασίας που θα λάβει χώρα στα Χάνια Πηλίου. Έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους ο Δέλλας. Έξι διαφορετικοί σκόρερ για την Ένωση

Φουριόζοι μπήκαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στον Ηλυσιακό, όπου μάλιστα παρά την βροχή κατάφεραν να βρουν αντίπαλα δίχτυα πέντε φορές ενώ είχαν και τρία δοκάρια με τους Ντούνη, Μπαρμπόζα και Μάνταλο στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Να σημειωθεί ότι ο αγωνιστικός χώρος στο προπονητικό κέντρο της ΑΕΚ παρέμεινε σε εξαιρετική κατάσταση καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κάτι που διευκόλυνε το έργο των «κιτρινόμαυρων».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλυσιακού μείωσε το σκορ αρχικά σε 5-1 ωστόσο οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης παρ’ ότι έριξαν τον ρυθμό έβαλαν δύο ακόμη γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό 7-1.

ΑΕΚ (Α’ ημίχρονο): Καραγκιολίδης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Μπακάκης, Φαγέ, Κορδέρο, Μάνταλος, Μπαρμπόζα, Ντούνης, Αραβίδης

ΑΕΚ (Β’ ημίχρονο): Ντούνης, Σαρρής, Σβάρνας, Γεωργέας, Γροντής, Πλατέλλας, Ζόριτς, Ανάκογλου, Ρόβας, Τσεβάς, Ντακόλ.

Ηλυσιακός (Α’ ημίχρονο): Κουνάδης, Μητσόπουλος, Χατζηγιαννάκος, Παραράς, Παπαδόπουλος, Φλέγγας, Χίος, Κοβάτσης, Θαναηλάκης, Κατσιγιάννης, Φούντας

Ηλυσιακός (Β’ ημίχρονο): Μάνος, Σχίζας, Βουτυράς, Γιώργος και Δημήτρης Καραϊνδρος, Κούρτης, Αμανατίδης, Στρίγγας, Ρίζος, Γουργιώτης, Μωυσιάδης

Αναλυτικά οι σκόρερ του αγώνα:

Τα γκολ της ΑΕΚ σημείωσαν οι Αραβίδης (8’), Λαμπρόπουλος (22’), Ντούνης (26’), Παραράς αυτογκόλ (39’), Μάνταλος (42’), Ζόριτς (66’) και Πλατέλλας (80’) ενώ για τον Ηλυσιακό σκόραρε ο Αμανατίδης στο 50’ .

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αρης Σοϊλέδης συνέχισε το ατομικό πρόγραμμα, ενώ ο Τζανετόπουλος δεν αγωνίστηκε προληπτικά λόγω μιας διάτασης στον δεξιό οπίσθιο μηριαίο. Για την Πέμπτη έχει προγραμματιστεί διπλή προπόνηση