ΑΕΚ: Αυτοί θα είναι τα κέρινα ομοιώματα στην OPAP ARENA
![Η φωτογραφική σύνθεση με τις μορφές που θα είναι κέρινα ομοιώματα στο Μουσείο της ΑΕΚ](https://www.sport24.gr/img/9981/9254336/084000/we480/480/s24-aek-kerina.jpg)
Το SPORT24 αποκαλύπτει ποιοι είναι οι 8 άνδρες που επελέγησαν από τον Δημήτρη Μελισσανίδη για να κοσμήσουν τα Μουσεία του νέου γηπέδου σε μορφή κέρινων ομοιωμάτων. Οι 4 ποδοσφαιριστές και οι εκπλήξεις. Το κόστος και η εταιρεία κατασκευής.
Μια σημαντική αποκλειστικότητα έχει και σήμερα το SPORT24 για τους αναγνώστες του και ειδικά για εκείνους της ΑΕΚ. Ο Βαγγέλης Αρναούτογλου αποκαλύπτει τους 8 άνδρες που θα κοσμήσουν τα Μουσεία της Ένωσης και του Προσφυγικού Ελληνισμού, εκ των οποίων μόλις οι 4 είναι ποδοσφαιριστές. Η δουλειά είναι απλά καταπληκτική και η Ένωση λογικά θα τα παρουσιάσει όταν οι εγκαταστάσεις του γηπέδου και του Μουσείου θα τεθούν σε λειτουργία.
Το συνολικό κόστος κατασκευής τους ανέρχεται σε κάτι παραπάνω από 100.000 ευρώ και η εταιρεία που ανέλαβε να φέρει εις πέρας αυτό το έργο είναι η κινεζική Zhongshan Grand Orient Wax Art, με έδρα την πόλη Γκανκγκού. Τα κεφάλια είναι φτιαγμένα από σιλικόνη και τα σώματα από fiberglass, ενώ o προσδόκιμος χρόνος ζωής τους, ανέρχεται σε 25 έτη . Τα ομοιώματα βρίσκονται στην Ελλάδα και ασφαλώς θα παρουσιαστούν από την ΑΕΚ όταν θα κρίνει σκόπιμο ότι ήρθε η ώρα. Εμείς όμως έχουμε λεπτομέρειες για το περιεχόμενο:
1. Κώστας Νεστορίδης
![Ο Κώστας Νεστορίδης](https://www.sport24.gr/img/680/9254361/074000/o/480/0/nestoridis.jpg)
Με το χέρι απλωμένο μπροστά και τη μπάλα στα πόδια, ο ζωντανός θρύλος της ΑΕΚ είναι σαν να λέει στους αντιπάλους του... μην πλησιάζετε, ξέρετε την εξέλιξη. Ντυμένος στα κιτρινόμαυρα με εμφάνιση της δεκαετίας του '60.
2. Μίμης Παπαιωάννου
![Ο Μίμης Παπαϊωάννου](https://www.sport24.gr/img/2118/9254363/321000/o/480/0/papaioannou.jpg)
Με μακρύ μανίκι μέσα σε κίτρινη φανέλα, διαφορετικής απόχρωσης από εκείνη του Νεστορίδη, ο συνεχιστής των μεγάλων άσσων της μεταπολεμικής εποχής έχει μια κλασική πόζα υπεροχής την ώρα που τρέχει.
3. Στέλιος Μανωλάς
![Ο Στέλιος Μανωλάς](https://www.sport24.gr/img/5299/9254366/530000/o/480/0/manolas.jpg)
Με φανέλα που κατέκτησε ένα από τα πρωταθλήματα της δεκαετίας του '90, θα εμφανιστεί στο Μουσείο της ομάδας ο κατά πολλούς κορυφαίος Έλληνας στόπερ όλων των εποχών και σίγουρα της ΑΕΚ. Σε μια κλασική πόζα βαδίσματος, με το επιβλητικό στυλ του.
4. Θωμάς Μαύρος
![Ο Θωμάς Μαύρος](https://www.sport24.gr/img/7793/9254369/646000/o/480/0/mavros.jpg)
Σε μια πολύ χαρακτηριστική δική του πόζα των περιόδων που μεσουρανούσε στα γήπεδα, ο "Θεωμάς" των κιτρινόμαυρων οπαδών έχει τα χέρια στη μέση και πατάει με το ένα πόδι τη μπάλα. Όπως και ο Μανωλάς, έτσι και εκείνος θα φορά κοντομάνικη φανέλα, ενώ οι παλαιότεροι είναι με μακρυμάνικες.
5. Λουκάς Μπάρλος
![Ο εμβληματικός πρόεδρος της ΑΕΚ, Λουκάς Μπάρλος](https://www.sport24.gr/img/1520/9254373/788000/o/480/0/barlos.jpg)
Ο πρόεδρος των προέδρων! Με κοστούμι και ένα τσιγάρο στο χέρι, ο άνθρωπος που έφτασε στα όρια της χρεοκοπίας για να δει την ΑΕΚ να μεγαλουργεί.
6. Στέλιος Καζαντζίδης
![Ο Στέλιος Καζαντζίδης](https://www.sport24.gr/img/2237/9254377/885000/o/480/0/kazantzidis.jpg)
Καθισμένος σε καρέκλα και παίζοντας την κιθάρα του, ο "Στελάρας όλων των Ελλήνων" λαμβάνει τη δική του θέση μεταξύ των ανθρώπων-θρύλων που επελέγησαν.
7. Κώστας Βουτσάς
![Ο Κώστας Βουτσάς](https://www.sport24.gr/img/8379/9254378/106000/o/480/0/voutsas.jpg)
Ήταν γνωστό ότι θα συγκαταλεγόταν μεταξύ των εκλεκτών, ο άνθρωπος που πέραν της μεγάλης αγάπης του για την ΑΕΚ, έντυσε με τη φωνή και την παρουσία του το καταπληκτικό βίντεο για την ανέγερση του νέου γηπέδου.
8. Αριστοτέλης Ωνάσης
![Ο Αριστοτέλης Ωνάσης](https://www.sport24.gr/img/4156/9254380/306000/o/480/0/onasis.jpg)
Ο γεννημένος στη Σμύρνη Ωνάσης, θα είναι ο εκπρόσωπος του εφοπλιστικού χώρου στο Μουσείο του Προσφυγικού Ελληνισμού. Ασφαλώς σε κοστούμι και με το ένα χέρι στην τσέπη, με στυλ αριστοκράτη της εποχής του.