ΕΛΛΑΔΑ

Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Ο Νίκος Σταμούλης τερμάτισε πρώτος

ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ / EUROKINISSI

Ο Νίκος Σταμούλης τερμάτισε πρώτος στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας με χρόνο 1:05:50, ο οποίος αποτελεί ρεκόρ διαδρομής.

Νικητής του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας αναδείχθηκε ο Νίκος Σταμούλης, ο οποίος τερμάτισε πρώτος στην διαδρομή με 1:05:50.

Ο αθλητής από το Αγρίνιο ολοκλήρωσε πρώτος την διαδρομή, ενώ ο Παναγιώτης Καραΐσκος τερμάτισε δεύτερος με ρεκόρ 1:06:38.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο αδερφός του Νίκου Σταμούλη, Κωνσταντίνος, με χρόνο 1:06:50.

Η στιγμή της απονομής:

Ο Νίκος Σταμούλης δήλωσε μετά τον τερματισμό: "Είναι η πρώτη μου νίκη σε πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ήταν ένας ωραίος αγώνας με έντονο συναγωνισμό. Φύγαμε λίγο γρήγορα στην αρχή, ωστόσο η κούρσα πήγε καλά. Είχε κόσμο στη νέα διαδρομή, που ήταν πολύ όμορφη και αρκετά βατή. Στόχος μου στον ανοιχτό είναι να πετύχω καλούς χρόνους στα 10.000μ."

Η εκκίνηση του Διεθνή Ημιμαραθωνίου έγινε σε τέσσερα μπλοκ. Στο πρώτο δόθηκε από την πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα, τον Αντιπεριφερειάρχη Κεντρικού Τομέα Αθηνών, Κωνσταντίνο Ζώμπο, την πρόεδρο του ΟΠΑΝΔΑ, Ελένη Ζωντήρου και τη μικρή Αγάπη, ενώ στο δεύτερο από τον γενικό γραμματέα του ΣΕΓΑΣ, Γιώργο Γιατρουδάκη και την Διευθύντρια Εταιρικής Επικοινωνίας και Βιωσιμότητας της ERGO, μεγάλου χορηγού του αγώνα, Μαρκέλλα Τσουρογιάννη.