ΚΑΡΑΤΕ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε: Επέστρεψαν οι Έλληνες πρωταθλητές

Οι πέντε πρωταθλητές του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καράτε στην επιστροφή τους στην Ελλάδα.
Οι πέντε πρωταθλητές του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καράτε EUROKINISSI SPORTS

Η Ελλάδα σάρωσε τα μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε με τους πρωταθλητές να επιστρέφουν απ' την Κροατία στην Αθήνα.

Η Ελλάδα διέπρεψε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε που πραγματοποιήθηκε στο Πόρετς της Κροατίας. Η ελληνική αποστολή επέστρεψε στην Αθήνα τη Δευτέρα (24/5) με την ελληνική σημαία και τα πέντε μετάλλια στα χέρια, ενώ οι αθλητές έγιναν δεκτοί με ενθουσιασμό στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

Το χορό των μεταλλίων άνοιξε η Έλενα Χατζηλιάδου. Η 27χρονη καρατέκα νίκησε την Κοσοβάρα, Οράνα Φορτέσα με 5-0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των +68 κιλών. Το δεύτερο μετάλλιο ήρθε από τον Γιώργο Τζάνο ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα +84 κιλά αφού επιβλήθηκε επί του Πολωνού, Ματσιέι Γκέμπκα 1-0, ενώ το τρίτο από την Βίκυ Πανετσίδου η οποία πήρε το ασημένιο μετάλλιο, καθώς ηττήθηκε στον τελικό των -68κ. από την Αζέρα, Ιρίνα Ζαρέτσκα με 3-0.

Ο Χρήστος Στέφανος Ξένος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση κόντρα στον Χας Φλοριάν κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Διονύσης Ξένος πανηγύρισε το χρυσό στην κατηγορία των -67 κιλών νικώντας τον Εβγκένι Πλακούνιν 1-0.

Δείτε φωτογραφικό υλικό απ' το Ελευθέριος Βενιζέλος

Η επιστροφή της αποστολής της Ελλάδας απ' το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε
Η επιστροφή της αποστολής της Ελλάδας απ' το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε EUROKINISSI SPORTS

Photos credits: Eurokinissi