ΣΚΙ

Αλπικό σκι: Ο Αλέξανδρος Γκιννής έγραψε ιστορία κατακτώντας το ασημένιο στην τεχνική κατάβαση στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Αλέξανδρος Γκιννής στην τεχνική κατάβαση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Σαμονί της Γαλλίας και έγινε ο πρώτος Έλληνας που καταφέρνει κάτι αντίστοιχο.

Ο Αλέξανδρος Γκιννής εξακολουθεί να γράφει το όνομά του στην ιστορία της Ελλάδας στο αλπικό σκι. Ο Έλληνας πρωταθλητής το 2021 έγινε ο πρώτος αθλητής από τη χώρα μας που συγκέντρωσε βαθμούς στη σειρά αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το πρωί του Σαββάτου (04/02) έγινε και ο πρώτος Έλληνας που κατέκτησε μετάλλιο στην τεχνική κατάβαση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν δεύτερος με χρόνο 1.02'.

Πρώτος τερμάτισε ο Ελβετός Ραμόν Ζενχάουσερν και τρίτος ο επίσης συμπατριώτης του Ντάνιελ Γιούλε.