LIGA ENDESA

Ζορίστηκε η Ρεάλ με τη Σαραγόσα, πενταδάτος ο Γιαμπουσέλε

ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ / INTIME SPORTS

Δύσκολη νίκη επί της Σαραγόσα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έδωσε πολύ χρόνο σε Γιαμπουσέλε, Γιουλ και Ντεκ μετά από την πρωτοφανή σύρραξη στο παιχνίδι με την Παρτίζαν.

Με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε στην αρχική της πεντάδα, αλλά χωρίς τον τραυματία στο γόνατο Έντι Ταβάρες, η Ρεάλ νίκησε με 93-86 τη Σαραγόσα για την 30η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και ανέβηκε στο 24-6 για να παραμείνει τρίτη, λίγες ημέρες μετά από τη σύρραξη στο ματς με την Παρτίζαν.

Ο Γάλλος φόργουορντ που σόκαρε την Ευρώπη με τη λαβή του στον Ντάντε Έξουμ, έπαιξε 35 λεπτά όμως ήταν πολύ άστοχος (2/8 σουτ) την ώρα που οι Γουίλιαμς-Γκος, Ντεκ, Μούσα, Γιουλ ξεχώριζαν στο κομμάτι του σκοραρίσματος.

Γιαμπουσέλε (5 αγώνες) και Ντεκ (1 αγώνας) δεν θα παίξουν στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των EuroLeague playoffs με την Παρτίζαν, γι' αυτό κι ο Τσους Ματέο τους έδωσε 35 και 32 λεπτά αντίστοπιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 35-40, 66-66, 93-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Χάνγκα 2, Ροντρίγκεθ 5 (1), Ντεκ 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Πουαριέ 4 (1/6 δίποντα), Γιουλ 17 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε 4, Εντιαγέ, Μούσα 18 (4/6 δίποντα, 10/11 βολές)