BASKETBALL CH. LEAGUE

Ζομπατέλι - ΑΕΚ 83-78: Σπατάλησε την ευκαιρία να "κλέψει" το ματς, ηττήθηκε δίκαια στην Ουγγαρία

FIBA

Ο Νίκος Παππάς γύρισε στα παρκέ μετά από επτά μήνες, όμως η εικόνα της ΑΕΚ δεν ήταν καλή στην Ουγγαρία. Η Ζομπατέλι πήρε τη νίκη με 83-78 και μπήκε με το δεξί στο Basketball Champions League 2021/22.

Δεν ήταν το πιο δύσκολο ματς του ομίλου, αν αναλογιστεί κανείς πως οι άλλοι δύο αντίπαλοι είναι η Τρεβίζο και η Ρίγα, όμως η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην ευρωπαϊκή της πρεμιέρα. Ηττήθηκε από τη Ζομπατέλι στην Ουγγαρία (83-78) στην 1η αγωνιστική του Basketball Champions League, έδειξε ανησυχητικά δείγματα σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης και έχει πολύ δρόμο μπροστά της για να γίνει η ομάδα που θέλει ο προπονητής της.

Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που πάλεψε περισσότερο για λογαριασμό των κιτρινόμαυρων (20 πόντοι, 7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/3 βολή) στην επιστροφή του στα παρκέ μετά από επτά μήνες, ο Έρικ Γκρίφιν σκόραρε πολύ σε λίγες προσπάθειες, από εκεί και πέρα όμως η ΑΕΚ δεν θα κρατήσει πολλά από αυτό το παιχνίδι. Επέμεινε στο ένας εναντίον ενός και σε καταστάσεις απομόνωσης, δεν λειτούργησε καλά στην άμυνα και ηττήθηκε καθαρά και δίκαια.

Στο φινάλε οι κιτρινόμαυροι είχαν, πάντως, την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη. Η Ζομπατέλι σπατάλησε μια κατοχή, η ΑΕΚ είχε 8.1", η μπάλα έφτασε στον Παππά, εκείνος όμως δέχθηκε μπλοκ στο τρίποντο και δεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Με 7/29 τρίποντα έκλεισαν οι φιλοξενούμενοι το σαραντάλεπτο.

Τα ποσοστά των δύο ομάδων στο τρίποντο ήταν εξαιρετικά στα πρώτα λεπτά (4/5), ωστόσο οι δύο ομάδες δεν έχτισαν ένα έστω μικρό προβάδισμα. Με τον Παππά να σκοράρει στο πρώτο του σουτ και με τον Κολόμ να δίνει μαγική ασίστ στον Μπόγρη η ΑΕΚ πήγε στο +4 (15-19) και έκλεισε μπροστά το δεκάλεπτο, την ώρα που ο Έρικ Γκρίφιν ήταν ο πρώτος σκόρερ των κιτρινόμαυρων με εννέα πόντους. Η Ζομπατέλι απάντησε με ένα επί μέρους 10-2 για το προσπέρασμα στο 12', "χτύπησε" τα αργά πόδια των φιλοξενούμενων στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με +3 (38-35) καθώς οι αντίπαλοί της εκτός από κακές αντιδράσεις στο πίσω μέρος του γηπέδου, είχαν και 3/15 τρίποντα.

Δύο σουτ των γηπεδούχων (46-40 στο 23') ενθουσίασαν ακόμη περισσότερο το κοινό, ο Περλ έβαλε γκολ-φάουλ για το 49-40, όμως η ΑΕΚ ισορρόπησε προσωρινά το παιχνίδι με τον Παππά να ξεχωρίζει μέχρι το 55-54 προς τα τέλη της τρίτης περιόδου. Εκεί η Ζομπατέλι απάντησε με σερί 9-0 για το 64-54 στο 32', άγγιξε τη νίκη με τον Περλ να βάζει δύσκολο δίποντο από πλάγια θέση για το 70-63 και την πήρε καθώς την άξιζε περισσότερο σύμφωνα με τη συνολική της εικόνα. Το μπλοκ στον Παππά στην τελευταία φάση δεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και ο Μπένκε έγραψε το τελικό σκορ με μακρινό δίποντο στην εκπνοή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Γκουριόν, Μάνιστε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78

ΖΟΜΠΑΤΕΛΙ (Κονάκοβ): Μπάρατς 15 (5/5 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπένκε 16 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκόλομαν 9 (1), Περλ 21 (8/15 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βάραντι 8 (2/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλαρκ 3 (1), Κέλερ 8 (1), Σομόγκι 3

ΑΕΚ (Δέδας): Ανγκόλα 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Κολόμ 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκρίφιν 16 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Γέλοβατς 14 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παππάς 20 (7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπόγρης 2, Φλιώνης, Πετρόπουλος, Βαουλέτ 4 (2/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζομπατέλι: 23/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 16/22 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/41 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 15/16 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη δεύτερη αγωνιστική η Ζομπατέλι θα παίξει στη Ρίγα (20/10), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την Τρεβίζο στα Άνω Λιόσια (19/10).