Ζενίτ - Μπάγερν 79-75: Ανατροπή στην τέταρτη περίοδο με εκτελεστή τον Μπαρόν

Ο Μπαρόν με τη φανέλα της Ζενίτ στην EuroLeague στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό
Ο Μπαρόν με τη φανέλα της Ζενίτ στην EuroLeague EUROKINISSI

Πονίτκα και Μπαρόν έβαλαν τα κρίσιμα σουτ στην τέταρτη περίοδο, η Ζενίτ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 79-75 της Μπάγερν Μονάχου για την 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Την 8η νίκη της σε 12 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague πήρε η Ζενίτ το βράδυ της Τετάρτης (16/12). Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 79-75 της Μπάγερν, η οποία με τη σειρά της έπεσε στο 9-5, για να έχει πλέον ίδιο ρεκόρ με τη Ρεάλ Μαδρίτης που νίκησε χθες τον Παναθηναϊκό σε ματς δύο παρατάσεων στο ΟΑΚΑ.

Με τον Μπίλι Μπαρόν να σκοράρει 20 πόντους, τον Γουίλ Τόμας να γεμίζει τη στατιστική του και τον Αρτούρας Γκουντάιτις να είναι "οικονομικός", η Ζενίτ δεν άφησε ποτέ το ματς να της ξεφύγει ακόμη κι όταν όλα έδειχναν εναντίον της. Η Μπάγερν δεν είχε τον κορυφαίο της παίκτη, τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς, της έλειψε μια ηγετική φυσιογνωμία, σίγουρα όμως η συνολική της εικόνα δεν ήταν κακή.

Με περισσότερη ένταση στην άμυνα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η Μπάγερν έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (14-20), με τη Ζενίτ να έχει 6/16 σουτ και τον Ρέινολντς να αποτελεί ένα άλυτο πρόβλημα για την φροντ λάιν της. Ο Αμερικανός είχε έξι πόντους, έβαλε ακόμη τέσσερις σε διάστημα επτά δευτερολέπτων (!) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για το 17-24, πριν ο Τσίπσερ σκοράρει back-to-back τρίποντα για το 23-32 στο 15' και βρει το ημίχρονο τους Βαυαρούς στο +8 (35-43).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο. Οι Γερμανοί κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση, ο Τσίπσερ έβαλε βολές για το +12 (48-60) στο 28', όμως η Ζενίτ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Τόμας και Πόιθρες ισοφάρισαν στο 66-66 στο 35', το ματς "έκλεισε" ακόμη περισσότερο, με τον Πονίτκα να βάζει μεγάλο τρίποντο για το προσπέρασμα (72-71) της ομάδας του, πριν ο Μπαρόν πετύχει άλλο ένα για το 75-75 και ο Τόμας βάλει βολές για το 77-75. Η Μπάγερν είχε ακόμη ευκαιρίες, όμως ο ο Αμέιζ έχασε τη μπάλα, για να ακολουθήσει καλάθι του Πόιθρες για το 79-75 που έκρινε την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Μπελόσεβιτς, Γκόντας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Πάνγκος 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Φριτζόν, Χόλινς 9 (0/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαρόν 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 7 (3/5 δίποντα), Πονίτκα 6 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 3, Μπάλντουιν 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίλι 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρέινολντς 13 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 8 (2), Αμέιζ, Τσίπσερ 10 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Τζόνσον 6 (3/4 δίποντα), Σίσκο 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ραντόσεβιτς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 17/34 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 23/41 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 11/14 βολές, 23 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βράδια, η Ζενίτ δοκιμάζεται εκτός έδρας από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (18/12, 19:00), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Μπασκόνια (18/12, 20:30).

Photo Credits: Eurokinissi