Ζενίτ - Μπάγερν 79-71: Οι πολλοί κέρδισαν τους δύο

Ο Μπίλι Μπαρόν απέναντι στον Ζαν Μάρκο Σίσκο
Ο Μπίλι Μπαρόν απέναντι στον Ζαν Μάρκο Σίσκο PHOTO CREDITS: @ZENITBASKET

Η Ζενίτ άντεξε στην αντεπίθεση της Μπάγερν, έπαιξε υποδειγματική άμυνα στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη στη Sibur Arena (79-71), την τρίτη σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Τις τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague έφτασε η Ζενίτ, που υπέταξε την Μπάγερν (79-71) στη Sibur Arena το βράδυ της Πέμπτης 14 Οκτωβρίου. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είδε τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν από το -15 της πρώτης περιόδου και να παίρνουν αυτοί το προβάδισμα στο 32ο λεπτό, αλλά στην τελική ευθεία έπαιξε υποδειγματική άμυνα και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ακόμη μια καλή εμφάνιση από τον Κόνερ Φράνκαμπ, που είχε 12 πόντους σε 17'25'' συμμετοχής, την ώρα που ο Αντρέα Τρινκιέρι στηρίχθηκε σχεδόν αποκλειστικά σε Ντάρουν Χίλιαρντ (24 πόντοι με 8/11 σουτ) και Κόρι Γουόλντεν (20 πόντοι με 3/7 τρίποντα).

Η Ζενίτ ξεκίνησε το παιχνίδι με τέτοιο τρόπο, που δεν άφησε την Μπάγερν να πάρει ανάσα. Ο Τζόρνταν Μίκι τελείωσε όλες τις μπάλες που πήρε με πρόσωπο και με πλάτη και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, που έφτασε στο +15 (31-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σταδιακά όμως, τα ποσοστά ευστοχίας των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ έπεφταν, την ώρα που ο Κόρι Γουόλντεν κι ο Ντάρουν Χίλιαρντ άρχισαν να νιώθουν καλά. Οι δυο τους αποτέλεσαν μάλιστα την αιχμή του δόρατος από τα 6μ75 προκειμένου η Μπάγερν να πετύχει την ολική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +4 (58-62) με οκτώ λεπτά για τέλος.

Από εκεί κι έπειτα όμως, η Μπάγερν αντιμετώπισε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα (έμεινε επτά λεπτά χωρίς εντός παιδιάς καλάθι), γεγονός που επέτρεψε στη Ζενίτ να επιστρέψει δριμύτερη και, εν τέλει, να πάρει την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σύμφωνα με την EuroLeague, στη Sibur Arena βρέθηκαν 1.682 φίλοι της Ζενίτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ - Μπολτάουζερ - Γιούρας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-16, 43-35, 54-60, 79-71.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 9 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Καράσεφ, Κουλάγκιν 5 (1), Μπαρόν 10, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πόιτρες 14 (6 ριμπάουντ), Πονίτκα (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 12 (2), Μίκι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.
ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές), Τόμας 2 (0/3 τρίποντα), Γουόλντεν 20 (3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάντερ 6, Γιάραμαζ, Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 8 (2/7 σουτ, 3/6 βολές), Σίσκο 7 (1), Χίλιαρντ 24 (4/7 τρίποντα), Σίλινγκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 18/33 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 22/30 τρίποντα, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 11/29 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 19/27 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η Ζενίτ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα (22/10, 22:00), ενώ η Μπάγερν δοκιμάζεται στο γήπεδο της Ζάλγκιρις (21/10, 20:00).