Ζάλγκιρις - Βιλερμπάν 68-72: Πήρε το θρίλερ με Οκόμπο και Γουεμπανιάμα και περιμένει τον Ολυμπιακό

Ο Έλι Οκόμπο με την φανέλα της Βιλερμπάν
Ο Έλι Οκόμπο με την φανέλα της Βιλερμπάν EUROKINISSI SPORTS

Με τους Οκόμπο και Γουεμπανιάμα να μιλούν στις πιο κρίσιμες στιγμές η Ζάλγκιρις πήρε τη νίκη στην "καυτή" Zalgirio Arena επικρατώντας της Ζάλγκιρις με 72-68 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τον Οκόμπο να παίρνει τη σκυτάλη από τον εντυπωσιακό Γουεμπανιάμα η Βιλερμπάν πήρε τεράστια νίκη απέναντι στη Ζάλγκιρις με 72-68 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Το ματς ήταν θρίλερ σε όλη του τη διάρκεια και ο κόσμος των Λιθουανών γέμισε τη Zalgirio Arena και έδωσε ώθηση στους παίκτες του Ζντόβτς.

Ο Γουεμπανιάμα έκανε ρεκόρ καριέρας με 14 πόντους, είχε 5 τάπες, έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους και κράτησε ζωντανή τη Βιλερμπάν όταν το χρειαζόταν. Τη σκυτάλη από τον νεαρό Γάλλο πήρε ο Οκόμπο που τελείωσε το ματς με 21 πόντους, μίλησε στα κρίσιμα σημεία όταν η μπάλα έκαιγε, ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο. Για την Ζάλγκιρις ξεχώρισε ο Ουλάνοβας με 15 πόντους ενώ ο Μιλάκνις είχε 11 και ο Γιανκούνας 10 (όσους και ο Λεκαβίτσιους).

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Κάουνας με τις δύο ομάδες να είναι κοντά αλλά την Ζάλγκιρις να βρίσκει τρόπους και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +2 σε ένα ματς που στο ξεκίνημά του δεν πρόσφερε ιδιαίτερο θέαμα στο κοινό. Με τον Γουεμπανιάμα να κάνει πολύ καλό ματς, το καλύτερο φετινό του, η Βιλερμπάν πήρε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το ημίχρονο το οποίο έκλεισε με την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου.

Και στο δεύτερο μισό το ματς ήταν ένα θρίλερ με τον Γιανκούνας να αναλαμβάνει δράση για τη Ζάλγκιρις και να οδηγεί τους Λιθουανούς με την εμπειρία του. Με το ματς να έχει ανάψει για τα καλά και τον νεαρό Γουεμπανιάμα να κάνει τη διαφορά για τους Γάλλους, η τέταρτη περίοδος ήταν ιδιαίτερα κρίσιμη και απόλυτα ισορροπημένη ως τα μισά της (60-60). Μεγάλα καλάθια του Οκόμπο έδωσαν λύσεις τους Γάλλους που πήραν προβάδισμα νίκης.

Η Ζάλγκιρις έκανε την προσπάθειά της όμως η Βιλερμπάν είχε βάλει γερές βάσεις, πήρε τη νίκη και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πάντερ, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 32-33, 47-49, 68-72

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Νίμπο 4 (2/5 δίποντα), Γιανκούνας 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Λουκοσιούνας 3 (1), Λοβέρν 2, Γκιφάι 5 (2/5 δίποντα), Ουλάνοβας 15 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέμπστερ, Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 10 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μιλάκνις 11 (3), Στρέλνιεκς, Κάβανο 8 (2).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Νάιτ 4 (2/2 δίποντα), Φαλ 8 (3/4 δίποντα), Λάιτι 5 (3/4 βολές), Καούντι, Ντιό, Τζόουνς 16 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Γκιστ 4, Στραζέλ, Οκόμπο 21 (3/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουεμπανιάμα 14 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 τάπες)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 17/32 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 4/7 βολές, 26 ριμπάουντ (16+10), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 20/38 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 14/18 βολές, 31 ριμπάουντ (23+8), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 20 λάθη, 8 τάπες

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 32η αγωνιστική της διοργάνωσης η Βιλερμπάν θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό (25/3, 21:00) ενώ η Ζάλγκιρις δεν θα έχει κάποια αγωνιστική υποχρέωση λόγω της αναβολής των αγώνων με τις ρωσικές ομάδες (θα αντιμετώπιζε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας).