Ζάλγκιρις - Ολυμπιακός 73-84: Πρόβα playoffs και άρωμα τετράδας στο Κάουνας

EUROLEAGUE 2021-2022 /  -
EUROLEAGUE 2021-2022 / - EUROKINISSI SPORTS

Η φορμαρισμένη και εντυπωσιακά μαχητική Ζάλγκιρις του έβαλε δύσκολα, όμως ο Ολυμπιακός την νίκησε στο Κάουνας (84-73), προκρίθηκε στα playoffs της EuroLeague και έκανε άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Ο εξ αναβολής εκτός έδρας αγώνας με την Ζάλγκιρις για την 19η αγωνιστική της EuroLeague δεν ήρθε σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό. Οι Λιθουανοί διανύουν περίοδο καλής φόρμας, το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ακολουθεί σε κάτι λιγότερο από 48 ώρες, οπότε η αποστολή των ερυθρόλευκων στη Zalgirio Arena, στην οποία δέν είχαν νικήσει από τον χειμώνα του 2016, ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολη, απαιτητική. Αποδείχθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο τέλος νίκησε η καλύτερη ομάδα.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 84-73, ανέβηκαν στο 16-8, προκρίθηκαν στα playoffs της διοργάνωσης και πλησίασαν ακόμη περισσότερο το πλεονέκτημα έδρας, γνωρίζοντας ότι πλέον όλα βρίσκονται στο χέρι τους. Με τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια θα κλειδώσουν και μαθηματικά την παρουσία τους στην τετράδα και δεν θα τους ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα των ομάδων που βρίσκονται πίσω τους, κυρίως της Αναντολού Εφές.

Σπουδαία βραδιά για τον αναγεννημένο Χασάν Μάρτιν, σπουδαία βραδιά για τον ηγέτη Κώστα Παπανικολάου, δεν έβαλε τα σουτ από την περιφέρεια ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αλλά είχε καλά διαστήματα στο β' μέρος που βοήθησαν τον Ολυμπιακό, πέμπτος πασέρ στην ιστορία της EuroLeague ο Κώστας Σλούκας που προσπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Πολύ καλή η εικόνα της Ζάλγκιρις γι' ακόμα μία βραδιά, με τους Λούκας Λεκαβίτσιους - Τζος Νίμπο να ξεχωρίζουν, να δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στους αντιπάλους τους, αλλά στο φινάλε να βλέπουν την ομάδα τους να λυγίζει απέναντι σε μια ανώτερη ομάδα.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Χασάν Μάρτιν, που σκόραρε (13 πόντοι από 5/8 δίποντα και 3/6 βολές), έπαιξε άμυνες, χτύπησε στο επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε δεύτερες ευκαιρίες που εκμεταλλεύθηκε ο Ολυμπιακός. Ο Αμερικανός διανύει περίοδο καλής φόρμας, συμπληρώνει άριστα τον Μουστάφα Φαλ και έχει δώσει ακόμα μία σπουδαία επιλογή στον προπονητή του που τον βλέπει πιο ελαφρύ, πιο δυνατό και πιο αποφασιστικό σε σχέση με τον παίκτη που είδαμε στους πρώτους μήνες της περιόδου. Ίσως αδικούμε τον Κώστα Παπανικολάου που ήταν καταπληκτικός, σίγουρα όμως στον χρόνο που έπαιξε, ο Μάρτιν ήταν κάτι περισσότερο από αποτελεσματικός.

Ο αδύναμος κρίκος

Κακό βράδυ για τον Αρτούρας Μιλάκνις (3 πόντοι, 0/5 σουτ, 3/3 βολές σε 28 λεπτά), έναν παίκτη που παραδοσιακά κάνει ζημιά στις ελληνικές ομάδες. Δεν ήταν ο μόνος που υστέρησε από την Ζάλγκιρις, σίγουρα όμως ο Γιούρι Ζντοβτς περίμενε περισσότερα από εκείνον, από το αξιόπιστο χέρι και την εμπειρία του.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με μία ασίστ έκλεισε ο Ολυμπιακός την πρώτη περίοδο, με διπλάσια ριμπάουντ (10-5) την έκλεισε η Ζάλγκιρις, που είχε 13 ασίστ στο ημίχρονο απέναντι στις εννέα των ερυθρόλευκων οι οποίοι άγγιζαν το 62% στο δίποντο, αλλά είχαν μείνει χαμηλά στο περιφερειακό σουτ (3/12, 25%). Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι Πειραιώτες είχαν 0/5 τρίποντα, στο τέλος της βραδιάς όμως και οι δύο ομάδες είχαν ξεπεράσει το 60% στο δίποντο, με τον Ολυμπιακό να κρύβει την αστοχία του πίσω από τα 6μ.75 και να φεύγει από το Κάουνας με λίγα λάθη, για την κρισιμότητα της αναμέτρησης.

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) μπήκε στο ματς ο Ολυμπακός. Πήρε τρίποντα από τον βασικό του σμολ φόργουορντ για το 2-6, έκανε όμως εύκολα λάθη, έδωσε στη Ζάλγκιρις την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 8-8 και να περάσει μπροστά με τρεις χάρη σε 3/3 βολές του Μιλάκνις στο έκτο λεπτό. Παπανικολάου και Βεζένκοβ (με γκολ-φάουλ) δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, προς τα τέλη της περιόδου, αν και το 20-15 στο 10' έμοιαζε άσχημο για τους Πειραιώτες που δεν είχαν δημιουργία και χρειάζονταν περισσότερη συγκέντρωση στο αμυντικό ριμπάουντ.

Μάρτιν και Βεζένκοβ μπήκαν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο για να μειώσουν στο καλάθι (22-20 στο 12'), ο Αμερικανός έκανε σημαντική δουλειά και στο μαρκάρισμα του Λοβέρν, πριν ο Λαρεντζάκης σκοράρει γκολ-φάουλ για το 25-26 παίζοντας με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη, Μάρτιν γύρω του. Ο Λεκαβίτσιους και οι συνεργασίες του με τον Νίμπο προβλημάτισαν πολύ τον Μπαρτζώκα, που είδα πάντως τους παίκτες του να ματσάρουν την ένταση και την δύναμη της Ζάλγκιρις, τους Πρίντεζη - Μάρτιν να γράφουν το 31-34 και ένα μικρό 0-6 να βάζει φωτιά στο παιχνίδι που βρήκε τις δύο ομάδες στο 39-39 στο 20'.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος με γκολ-φάουλ του Φαλ για το 39-42, ο Ντόρσεϊ έβαλε δύο μεγάλα καλάθια από μέση απόσταση για το 48-50 στο 25', όμως ο Νίμπο και η αστοχία από την περιφέρεια συνέχιζαν να είναι τα δύο σημαντικότερα προβλήματα για τους Πειραιώτες που δεν άφησαν το ματς να χαθεί, ακόμη κι αν δεν βρήκαν τρόπο για να το ελέγξουν.

Ντόρσεϊ με λέι-απ και Παπανικολάου με τρίποντο άνοιξαν εντυπωσιακά την τέταρτη περίοδο, ο Μάρτιν ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα κοντά στο καλάθι, με μπλοκ και με ριμπάουντ. Ένα επιθετικό ριμπάουντ οδήγησε σε τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 59-66 στο 32', ο Μάρτιν συνέχισε την σπουδαία δουλειά με τα τελειώματά του και με τα επιθετικά ριμπάουντ, από ένα τέτοιο έβαλε ο Σλούκας το τρίποντο για το 64-72 στο 34', πριν ο Βεζένκοβ σκοράρει για το 69-79 από πάσα του Αμερικανού σέντερ και καθαρίσει το παιχνίδι τρία λεπτά πριν από το φινάλε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένεθ, Γιόβτσιτς, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ, Λεκαβίτσιους 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Νίμπο 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιανκούνας 5 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις (0/5 σουτ, 3/3 βολές), Στρέλνιεκς , Κάβανο 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιφάι 3 (1), Λοβέρν 8 (4/7 δίποντα), Ουλάνοβας 13 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 σουτ), Ντόρσεϊ 13 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 13 (5/8 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 20:39), Βεζένκοβ 16 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 21/33 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/10 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/40 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 29 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (17/3 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (17/3 στις 21:00).