Ζάλγκιρις - Μακάμπι 68-67: Οι Λιθουανοί τη νίκη και μια τελευταία ευκαιρία, η ομάδα του λαού την πρόκριση

ZALGIRIS KAUNAS

Παρά την ήττα της από τη Ζάλγκιρις στην 33η αγωνιστική της EuroLeague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κλείδωσε την πρόκριση στα playoffs της διοργάνωσης, αφού ηττήθηκε μόλις με έναν πόντο.

Ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν το παιχνίδι της Ζάλγκιρις με τη Μακάμπι για την 33η αγωνιστική της EuroLeague. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 68-67 και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα playoffs, ενώ η ομάδα του λαού μπόρεσε να τσεκάρει το εισιτήριό της για την επόμενη φάση, αφού απόψε (06/04) ήθελε είτε νίκη, είτε ήττα στον πόντο.

Με το καλημέρα έγινε εμφανές ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι. Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες από την περιφέρεια (1/5 και 1/7 τρίποντα αντίστοιχα) και έκλεισαν την περίοδο ισόπαλες στο 17-17, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει 6 πόντους στον αιφνιδιασμό έπειτα από 4 κλεψίματα.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή. Για την ακρίβεια η Ζάλγκιρις είχε 4/7 σε αυτό το διάστημα, την ώρα που η Μακάμπι πέτυχε 6/8 και πήγε στα αποδυτήρια της κατάμεστης Zalgirio Arena με ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (42-45, 20').

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, τρέχοντας επιμέρους 14-7 στο τρίτο δεκάλεπτο (56-52, 30'). Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, στο ξεκίνημα της οποίας ο Γουέιντ Μπάλντουιν έβαλε ένα απίθανο τρίποντο, πολύ πίσω από κέντρο του γηπέδου για να φέρει τη Μακάμπι στον πόντο (58-57, 31'30").

Μέχρι το 35' οι Λιθουανοί έμειναν μπροστά (65-51), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και προσπέρασαν (65-67) με 2'37" να απομένουν στο χρονόμετρο. Οι παίκτες του Κάτας δεν σκόραραν ξανά μέχρι το τέλος, ενώ η Ζάλγκιρις βρήκε ένα καλάθι με τον Ουλάνοβας στα 1'38" πριν τη λήξη και μία βολή από τον Τέιλορ 21" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 68-67, το οποίο ήταν αρκετό για να στείλει τη Μακάμπι στα playoffs, αλλά και για να δώσει μια τελευταία ευκαιρία στο σύνολο του Μακσβίτις να παίξει τα ρέστα του στην τελευταία αγωνιστική.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πατέρνικο, Κάρντουμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 42-45, 56-52, 68-67

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 12 (1/4 τρτίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Λεκαβίτσιους 5 (1) , Χέιζ 3 (6 ριμπάουντ), Σμιτς 13 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπιρούτις 2 (4 ριμπάουντ) , Λουκοσιούνας , Μπραζντέικις 9 , Πολονάρα 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ντίμσα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 8 (0/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Ουλανόβας 6

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 11 (3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Μπάλντουιν 12 (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη) , Μάρτιν 12 (3/5 τρίποντα) , Σόρκιν 4 (5 ριμπάουντ) , Ντιμπαρτολομέο (3 ριμπάουντ) , Χίλιαρντ 3 (1), Κοέν 10 (1), Νίμπο 11 (3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) , Κόλσον 4 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 24/40 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 5/8 βολές, 38 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 16/32 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 8/11 βολές, 33 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική της regular season η Ζάλγκιρις θα παίξει στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν (14/04, 21:30), ενώ η Μακάμπι θα υποδεχτεί στο Τελ Αβίβ τη Ρεάλ (13/04, 21:05).