Ζάλγκιρις - Φενέρμπαχτσε 99-62: Διέλυσαν τους Τούρκους και έφτασαν τις τρεις σερί νίκες

Οι παίκτες της Ζάλγκιρις Κάουνας πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της Ζάλγκιρις Κάουνας πανηγυρίζουν TWITTER/BCZALGIRIS

Με έναν τρομερό Όγκουστιν Ρούμπιτ (18 πόντους, 6 ριμπάουντ), η Ζάλγκιρις πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε (99-62) και έφτασε τις 8 νίκες για φέτος στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

Η Ζάλγκιρις ήταν καταιγιστική καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και με τον Όγκουστιν Ρούμπιτ να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση (18 πόντους, 6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), πήρε την 8η νίκη της στην EuroLeague για φέτος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα ήταν καταιγιστικοί σε άμυνα και επίθεση, με τη Φενέρ να βάζει σε συνολικά 8 λεπτά παιχνιδιού, δύο μόλις πόντους και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τη Ζάλγκιρις να έχει το προβάδισμα με +17 (24-7). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να βρίσκουν εύκολους πόντους, στον αιφνιδιασμό και να παίρνουν μία διαφορά 20 πόντων, σουτάροντας έξω από τα 6,75μ. με 44.4% (8/18 τρίποντα).

Στο δεύτερο μέρος, η Ζάλγκιρις ήθελε να βάλει τέλος στα όνειρα της Φενέρ εξ αρχής και με τρίποντα των Γκριγκόνις και Ρούμπιτ, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, με το παιχνίδι από εκεί και πέρα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Με το άκουσμα της κόρνας, οι γηπεδούχοι πήραν την 8η νίκη τους (99-62) για φέτος, ενώ οι Τούρκοι συνέχισαν να κατρακυλούν στο 5-10.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πατέρνικο, Πέρεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 6, Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 8 (2 ασίστ), Χέιζ 8 (5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας 3, Μιλάκνις 11 (3/6 τρίποντα), Γκέμπεν 9 ( 3/4 δίποντα), Ρούμπιτ 18 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Γκριγκόνις 12 (3/3 δίποντα, 7 ασίστ), Λοβέρν 8 (6 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον , Μπράουν 2, Βέστερμαν 8, Μαχμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς 1, Ντε Κολό 14 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ) Πιέρ 10 (3 ριμπάουντ), Μπάρτελ 4, Έντι 12 (3/5 δίποντα;, 2/3 τρίποντα), Ντίξον 4, Ντουβερίογλου , Ουλανόβας 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 18/32 δίποντα, 16/30 τρίποντα, 12/14 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 29 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/29 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/12 βολές, 19 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 4 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις Κάουνας θα υποδεχθεί την Μπάγερν (23/12, 19:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε, την ίδια ημέρα, λίγη ώρα αργότερα, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (23/12, 19:45), για την 16η αγωνιστική της EuroLeague.

Photo Credits: Twitter/bczalgiris