Βίρτους - Βιλερμπάν 73-63: Η Μπολόνια ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο και γλίτωσε το κάζο

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA

Η Βιλερμπάν άγγιξε την υπέρβαση για τρεις περιόοδους, όμως η Βίρτους Μπολόνια ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έτρεξε επιμέρους 28-9 και πήρε τελικά την νίκη με 73-63.

Μετά τις δύο ήττες της περασμένης διαβολοβδομάδας από Μακάμπι και Εφές, η Βίρτους Μπολόνια λίγο έλειψε να πάθει μεγάλο κάζο από την ουραγό Βιλερμπάν. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους (39-50, 27'), αλλά ξύπνησε στην τελευταία περίοδο, έτρεξε επιμέρους 28-9 και πήρε τελικά την νίκη με 73-63.

Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και Μάρκο Μπελινέλι με 18 πόντους (4/14 τρίποντα) ήταν οι δύο κορυφαίοι των νικητών, που ανέβηκαν 15-7 και ισοβαθμούν με την Μπαρτσελόνα, η οποία ηττήθηκε στην Τουρκία από την Εφές.

Η Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε στο +10 (17-7) μετά από 9 αγωνιστικά λεπτά. Η Βιλερμπάν άρχισε, όμως, να ανεβάζει στροφές και έφερε το σκορ στα ίσια (24-24) λίγο πριν το 17΄, ενώ πήγε τελικά στα αποδυτήρια έχοντας πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (27-32, 20'). Σε αυτό το διάστημα ο Γιουσούφα Φαλ είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Πάρις Λι 5 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Μέχρι το 25'30" οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφιο επίπεδο (34-44), ενώ μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο βρίσκονταν στο +9 (45-54, 30'). Η κατάσταση άλλαξε, βέβαια, άρδην εκεί, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να κάνει το μεγάλο ξέσπασμα τρέχοντας επιμέρους για 20-3 μέχρι το 38' για να πάρει το πάνω χέρι (65-57) και να κλειδώσει την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Περάντι, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 12 (2), Λούντμπεργκ 6 (1), Μπελινέλι 18 (4/14 τρίποντα), Παγιόλα 3 (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάκετ 19 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μίκι 9 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) , Πολονάρα 2 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζίζιτς (3 ριμπάουντ) , Ντάνστον 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμπάς

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 , Τόμας 7 (3 ριμπάουντ), Λι 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Λοβέρν 9, Λουγουαγού-Καμπαρό 7 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Τζάκσον , Φαλ 17 (12 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Εντιαγέ 5 (3 κλεψίματα) , Γιάκοβ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 17/36 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 6/8 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/39 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 9/15 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 23η αγωνιστική η Βίρτους θα παίξει με τη Φενέρμπαχτσε (25/1, 19:45) στην Τουρκία, ενώ η Βιλερμπάν θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν (25/1, 21:30).