Βίρτους Μπολόνια - Βιλερμπάν 79-84: Διπλό από το πουθενά μέσα σε μια περίοδο

VIRTUS BASKETBALL BOLOGNA

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν γύρισε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο, για να πάρει εν τέλει τη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια στο Paladozza.

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, έφτασε στο +19 (42-23) στο 16ο λεπτό, αλλά στο τέλος αυτή που χαμογέλασε ήταν η Βιλερμπάν. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έκανε εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο (14-27 το επιμέρους), γύρισε από την κόλαση κι εν τέλει πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη (84-79).

Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε καλά, πήρε το προβάδισμα και χάρη στο εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε, έφτασε στο +19 (42-23) στο 16ο λεπτό. Ο Μίλος Τεόντοσιτς και ο Ισμαέλ Μπακό αποτελούσαν τους ηθικούς αυτουργούς, σε μια βραδιά που για πολλή ώρα έμοιαζε να ανήκει εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Μέσα σε δέκα λεπτά όμως, όλα καταστράφηκαν.

Μετά από τη διακοπή για την ανάπαυλα, τόσο ο Αμίν Νουά όσο και ο Ντέιβιντ Λάιτι ανέλαβαν δράση. Οι δυο τους κουβάλησαν τη Βιλερμπάν στον δρόμο για μια εντυπωσιακή ανατροπή, μέσα σε μιάμιση περίοδο. Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ σούταραν καλά από την περιφέρεια και βρέθηκαν στο +2 (70-72) με σχεδόν πέντε λεπτά για το τέλος.

Αυτό ήταν! Η ψυχολογία είχε αλλάξει πλέον στρατόπεδο, με τον Νάντο Ντε Κολό και τον Τζόνα Μάθιους να βάζουν δύο μεγάλα σουτ και να οδηγούν το γαλλικό προβάδισμα στο +6 (74-80) με ενάμιση λεπτό για το τέλος, γράφοντας παράλληλα τον επίλογο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ - Πάντερ - Πέρεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1), Μπελινέλι, Παγιόλα, Μπάκο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 13 (3/5 τρίποντα), Σενγκέλια 7 (1), Χάκετ 2 (1/6 σουτ), Μίκι 3 (1), Γουίμς 4, Οτζελέγιε 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 14 (3/7 τρίποντα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 16 (4/6 τρίποντα), Πολάιτ, Νουά 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καουντί 4, Τάιους 4, Ντε Κολό 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ομπασόχαν 6 (1), Τζάκσον - Κάρτραϊτ 2 (1/8 σουτ), Πονς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 19/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/37 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/12 βολές, 24 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 4 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βίρτους Μπολόνια έχει το ιταλικό ντέρμπι με την Αρμάνι Μιλάνο σε μια βδομάδα (9/11, 21:30), ενώ η Βιλερμπάν φιλοξενεί τη Ζάλγκιρις (10/11, 22:00).