ΙΤΑΛΙΑ

Βίρτους Μπολόνια - Αρμάνι Μιλάνο 93-89: Στο 2-2 οι τελικοί της Ιταλίας μετά από ματσάρα δύο παρατάσεων

Ο Τορνίκε Σενγκέλια
Ο Τορνίκε Σενγκέλια VIRTUS BASKETBALL BOLOGNA

Η Αρμάνι Μιλάνο αντεπιτέθηκε στην τέταρτη περίοδο, όμως η Βίρτους Μπολόνια άντεξε και την νίκησε με 93-89 σε αγώνα δύο παρατάσεων για το 2-2 στη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Σειρά των γηπεδούχων αποδεικνύεται η σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς μετά από το 2/2 της Αρμάνι στο Μιλάνο, ήρθε η σειρά της Βίρτους να κάνει το 2/2 στη Μπολόνια. Έστω και δύσκολα, έστω και στη δεύτερη παράταση.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο επικράτησε με 93-89 στο Game 4, ισοφάρισε στο 2-2 και έδειξε πόσο αμφίρροπη είναι αυτή η best-of-seven σειρά ανάμεσα σε δύο πολύ κουρασμένες, αλλά και μάλλον ισάξιες ομάδες που τα δίνουν όλα για την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι είδαν το +17 (69-52) να γίνεται +4 (69-65) μετά από ένα φαντασμαγορικό 0-13 των φιλοξενούμενων, εκεί ο Τεόντοσιτς κι ο Χάκετ βγήκαν μπροστά, έγραψαν το 74-65, όμως και πάλι η Αρμάνι είχε τις απαντήσεις για να ισοφαρίσει στο 76-76 με τρίποντο του Νέιπιερ και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Είδαμε και δεύτερη παράταση, με τον Μπελινέλι να βάζει βολές για το 88-84, πριν ο Τεόντοσιτς σκοράρει το τρίποντο για το 91-86. Ακολούθησε νέο μεγάλο σουτ της Μιλάνο που μείωσε στο καλάθι, αλλά και νέες βολές του Μπελινέλι για το 93-89 που έκριναν το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 40-31, 60-47, 76-76 (κ.α.), 80-80 (1η παράταση), 93-89

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπελινέλι 18 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Παγιόλα 5 (1), Τζαϊτέ 7, Σενγκέλια 9 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάκετ 9 (1), Μίκι 18 (7/13 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Οτζελέγε 9 (2), Τεόντοσιτς 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπάς, Κορντινιέ 8 (14 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Τονούτ, Μέλι 12 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπάρον 6 (2), Νέιπιερ 16 (2/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Μπιλίγκα 2, Χολ 4, Μπαλντάσο, Σιλντς 26 (8/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάινς 2, Ντατόμε 8 (1), Φόγκτμαν 8 (2)