Βίρτους - Ερυθρός Αστέρας 85-79: Οι Ιταλοί αγχώθηκαν αλλά πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στην EuroLeague

INTIME

Η Βίρτους Μπολόνια είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα, οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου επέστρεψαν στο φινάλε, ωστόσο οι Ιταλοί είχαν τον τρόπο να φτάσουν στην τρίτη τους νίκη στην EuroLeague με 85-79.

Η Βίρτους Μπολόνια λύγισε τον Ερυθρό Αστέρα με 85-79 και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στην EuroLeague. Τρίτη ήττα για τους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου.

Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο οι Σέρβοι επέστρεψαν στην τελευταία περίοδο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το τρίποντο του τρομερού Νέιπιερ 39 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε την ομάδα του Ιβάνοβιτς σε απόσταση ενός σουτ (80-77), ωστόσο η Βίρτους είχε την απαραίτητη ψυχραιμία να φτάσει στη νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Βίρτους κοντράρεται στην Γαλλία με την Βιλερμπάν (27/10, 21:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έχει μπροστά του το ντέρμπι του Βελιγραδίου κόντρα στην Παρτίζαν (26/10, 19:30).

Η Βίρτους Μπολόνια κυριάρχησε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Το επιμέρους 26-15 του πρώτου δεκαλέπτου αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, παίρνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά. Οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου επιχείρησαν να ροκανίσουν τη διαφορά με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η ομάδα του Μπάνκι ανέβασε και πάλι στροφές ανακτώντας το προβάδισμά της. Σκορ ημιχρόνου το 44-33, με την Βίρτους να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +11.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Σαμπάζ Νέιπιερ έριξε την διαφορά στους επτά πόντους στη λήξη της περιόδου (62-55), διατηρώντας την ευκαιρία να διεκδικήσει τις πιθανότητές στην τελευταία περίοδο. Το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο στο φινάλε, με τους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου να μην παραδίνονται εύκολα. Ο Νέιπιερ με τρίποντο έστειλε το ματς σε απόσταση ενός σουτ (80-77) 39" πριν το φινάλε, ωστόσο η Βίρτους είχε το καθαρό μυαλό και πήρε τη νίκη με 85-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρλος Περούγκα, Ιγκόρ Ντραγκόγιεβιτς, Χιούγκους Θέπενιερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 44-33, 62-55, 85-79

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 11 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντμπεργκ 10 (3 ριμπάουντ), Μπελινέλι 15 (4/7 τρίποντα), Παγιόλα 10 (3 ριμπάουντ), Σμιθ, Ντόμπριτς 2, Κέικοκ, Σενγκέλια 19 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη), Χάκετ 4, Μίκι 13 (8 ριμπάουντ), Ντάνστον 1, Αμπάς.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Τεόντοσιτς 5 (4 ασίστ), Χάνγκα 11 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 4, Μίτροβιτς 14 (4 ριμπάουντ), Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 1, Νέιπιερ 23 (3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπολομπόι 8 (9 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3, Γκεντράιτις 6, Κούζμιτς, Ντος Σάντος.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους: 19/31 δίποντα (61%), 12/26 τρίποντα (46%), 11/16 βολές (68%), 35 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 19 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/35 δίποντα (57%), 8/33 τρίποντα (24%), 15/21 βολές (71%), 35 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βίρτους την 5η αγωνιστική της EuroLeague πηγαίνει στην Γαλλία για το παιχνίδι με την Βιλερμπάν (27/10, 21:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έχει το μεγάλο ντέρμπι της Σερβίας με αντίπαλο την Παρτίζαν στο Βελιγράδι (26/10, 19:30).