Βίρτους - Εφές 93-81: Η ομάδα του Μπάνκι... γκάζωσε στο β' μέρος και ανέβηκε στο 5-1

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA

Η Βίρτους Μπολόνια χτίζοντας πάνω στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές με 93-81 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Βίρτους Μπολόνια έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Αναντολού Εφές και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 93-81 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σενγκέλια, Μπελινέλι και Ντάνστον, που ηγήθηκαν επιθετικά των Ιταλών, σκοράροντας συνολικά 50 πόντους.

Συνεχίζουν στα υψηλά σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα οι Ιταλοί (5-1), την ώρα που η τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-4.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το δίδυμο Μπελινέλι - Ντάνστον έκανε την διαφορά για την Βίρτους Μπολόνια, την ώρα που ο Μπομπουά τραβούσε το κουπί επιθετικά για την Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα πατούσε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 27-21 πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με τέσσερις πόντους (45-41).

Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί μπήκαν μεταμορφωμένοι και με διάθεση μπουν σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έτρεξε ένα επιμέρους 28-17 και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα από το +7 στο τέταρτο δεκάλεπτο (69-62), με τον Τόκο Σενγκέλια να μπαίνει στην εξίσωση και να έχει καθοριστική επίδραση στο παιχνίδι της Βίρτους. Η Βίρτους Μπολόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 93-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρασίς, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-45, 69-62, 93-81

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 7 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ, Μπελινέλι 17 (3/3 τρίποντα), Παγιόλα 3, Ντόμπριτς 7, Μασκόλο, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 19 (5 ριμπάουντ), Μίκι 10, Ντάνστον 14 (6 ριμπάουντ), Αμπάς

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 16 (2 ριμπάουντ), Μπομπουά 17 (4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 7, Γκάζι, Κλάιμπερν 10, Τόμπσον 6, Πλάις, Όλατς, Οσμάνι, Γουίλις, Ζίζιτς 4 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους: 26/46 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 32 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 21/33 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 18/22 βολές, 25 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βίρτους Μπολόνια πηγαίνει στην Μαδρίτη για το ματς με την Ρεάλ (9/11, 21:45), ενώ η Εφές υποδέχεται την Ζάλγκιρις Κάουνας (9/11, 19:30).