Βίρτους - Αρμάνι 86-79: Το ιταλικό ντέρμπι στα χέρια της ομάδας του Μπάνκι

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA

Το ιταλικό ντέρμπι κατέληξε στα χέρια της Βίρτους Μπολόνια, με την ομάδα του Μπάνκι να παίρνει τη νίκη με 86-79 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και να παραμένει στα ψηλά σκαλοπάτια της βαθμολογίας της EuroLeague με 6-2.

Η Βίρτους Μπολόνια πανηγύρισε το ιταλικό ντέρμπι απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, με την ομάδα του Μπάνκι να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 86-79 και να διατηρείται στα ψηλά της βαθμολογίας της EuroLeague.

Εκπληκτικός Ίφε Λούντμπεργκ με κομβική συνεισφορά στο φινάλε, σταθερά στους πρωταγωνιστές ο Τόκο Σενγκέλια, με τον Αμπάς να δίνει λύσεις από την περίμετρο.

Στο 6-2 η Μπολόνια, στο 2-6 η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα.

Την επόμενη αγωνιστική η Βίρτους Μπολόνια κοντράρεται με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (17/11, 21:15), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχεται την Αναντολού Εφές (16/11, 21:30).

Ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο και παραγωγικό μέρος έλαβε χώρα στην Μπολόνια, με την Βίρτους και την Αρμάνι να προσφέρουν ένα όμορφο ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι πατούσε καλύτερα στο παρκέ με τον Σιλντς να δίνει τις λύσεις στην ομάδα του Μεσίνα. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό αντιστράφηκε, με τους γηπεδούχους να τρέχουν επιμέρους 24-14, με τον Σενγκέλια να κυριαρχεί και τον Αμπάς να σκοράρει από την περίμετρο. Σκορ ημιχρόνου το 45-40 υπέρ της Μπολόνια.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με πολύ καλά ποσοστά από την περίμετρο και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Το σκορ μοιράστηκε σε αρκετούς παίκτες με την Βίρτους και την Αρμάνι να βασίζονται στον επιθετικό πλουραλισμό. Η Βίρτους έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (65-63) και διεκδίκησε από θέση ισχύος τη νίκη στην τέταρτη περίοδο. Ο Ίφε Λούντμπεργκ το πήρε προσωπικά στην τέταρτη περίοδο και οδήγησε την Μπολόνια στη νίκη με 86-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Σούκις, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 45-40, 65-63, 86-79

ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 8 (4/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 19 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπελινέλι 8 (2/5 τρίποντα), Παγιόλα, Σμιθ 2, Ντόμπριτς 8 (4 ριμπάουντ), Μασκόλο, Κέικοκ 1, Σενγκέλια 14 (6 ριμπάουντ), Χάκετ 10, Ντάνστον 2, Αμπάς 14 (3 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 13 (3/5 τρίποντα), Πόιθρες, Μπορτολάνι, Τονούτ, Μέλι 10 (4 ριμπάουντ), Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ, Σιλντς 21 (5/8 τρίποντα), Μίροτιτς 16 (7 ριμπάουντ), Χάινς 8 (5 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 11 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπολόνια: 22/39 δίποντα (56%), 11/24 τρίποντα (45%), 9/11 βολές (81%), 29 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 17/31 δίποντα (54%), 12/29 τρίποντα (41%), 9/16 βολές (56%), 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βίρτους αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (17/11, 21:15), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχεται την Αναντολού Εφές (16/11, 21:30)