Βιλερμπάν - Βίρτους 84-87: Οι Ιταλοί λύγισαν την μαχητική ομάδα του Ποτσέκο σε ένα ματς... θρίλερ

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA

Η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της μαχητικής Βιλερμπάν του Τζιανμάρκο Ποτσέκο, καθώς επικράτησε με 87-84, έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι.

Η Βίρτους Μπολόνια με μπροστάρηδες τους Τόκο Σενγκέλια και Αϊζάια Κορντινιέ δραπέτευσε από την έδρα της μαχητικής Βιλερμπάν και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική της νίκη στην EuroLeague (87-84).

Στο 4-1 οι Ιταλοί, ακόμα αναζητεί το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα η Βιλερμπάν η οποία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο ντεμπούτο του Τζιανμάρκο Ποτσέκο.

Την επόμενη αγωνιστική η Βιλερμπάν κοντράρεται στην Λιθουανία με την Ζάλγκιρις Κάουνας (2/11, 20:00), ενώ η Βίρτους υποδέχεται την Αναντολού Εφές (3/11, 21:30).

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ το οποίο είχε πολλές διακυμάνσεις. Ο Γιουσούφα Φαλ αποτέλεσε σημείο αναφοράς στον επιθετικό τομέα για την Βιλερμπάν, η οποία κέρδισε πολλούς πόντους σε δημιουργία από τον Πάρις Λι, ο οποίος στα πρώτα 20 λεπτά μοίρασε επτά τελικές πάσες. Η Βίρτους Μπολόνια βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από τον Μάρκο Μπελινέλι και τον Αϊζάια Κορντινιέ, με τον Τόκο Σενγκέλια να βρίσκεται ως συνήθως μεταξύ των διακριθέντων. Προβάδισμα ενός τριπόντου για τους Γάλλους στο ημίχρονο (42-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με καμία εκ των δύο ομάδων να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και η αγωνία συνεχίστηκε μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο. Το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρεις και η είχε το καθαρό μυαλό να πάρει τις σωστές αποφάσεις και να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα. Ο Αϊζάια Κορντινιέ ήταν καθοριστικός στο φινάλε και οι Ιταλοί έφυγαν από τη Γαλλία με τη νίκη με 87-84.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Ζαμοΐσκι, Λεζτσάνο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 42-39, 63-65, 84-87

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 13 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λι 8 (10 ασίστ), Καχούντι 4, Λοβέρν 14 (5 ριμπάουντ), Ντιαλό, Τζάκσον 2, Ντε Κολό 12, Εγκμπούνου 3, Φαλ 16 (6 ριμπάουντ), Λάιτι 4, Γιάκοβ, Τζάκσον 8 (3 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 20 (2/2 τρίποντα, 5/6 δίποντα), Λούντμπεργκ, Μπελινέλι 16 (2/6 τρίποντα), Παγιόλα 3, Σμιθ 2, Ντόμπριτς 5, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 18 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάκετ 6, Μίκι 11 (3/3 τρίποντα), Ντάνστον 2, Αμπάς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 22/43 δίποντα (51%), 9/15 τρίποντα (60%), 13/16 βολές (81%), 27 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπολόνια: 22/36 δίποντα (61%), 11/24 τρίποντα (45%), 10/10 βολές (100%), 27 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βιλερμπάν πηγαίνει στην Λιθουανία για το ματς με την Ζάλγκιρις (2/11, 20:00), ενώ η Βίρτους υποδέχεται την Εφές (3/11, 21:30)