Βιλερμπάν - Ρεάλ 76-77: Οι Μαδριλένοι λύγισαν τους Γάλλους στο φινάλε και απέφυγαν σοκαριστική ήττα

ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ/INTIME

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνάντησε μία αξιόμαχη Βιλερμπάν στη Γαλλία, με την ομάδα του Ποτσέκο να βάζει δύσκολα σε εκείνη του Ματέο. Οι Ισπανοί ωστόσο έδειξαν την εμπειρία τους στο φινάλε και επικράτησαν στο... νήμα με 77-76.

Η Βιλερμπάν αντιστάθηκε σθεναρά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, είδε τη Ρεάλ με ένα ξέσπασμα 16-0 στην τέταρτη περίοδο να περνά μπροστά και να χτίζει διαφορά 11 πόντων (59-70), ωστόσο οι Γάλλοι αντέδρασαν εκ νέου. Ισοφάρισαν με τον Πάρις Λι (74-74), όμως η ομάδα του Ματέο είχε την απαραίτητη εμπειρία και ψυχραιμία να πάρει τη νίκη με 77-76.

Πολλές οι εναλλαγές συναισθημάτων στο παιχνίδι που επιφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις στο φινάλε. Με τη Ρεάλ στο +1 ο Γιουλ κέρδισε ζευγάρι ελεύθερων βολών, αστόχησε στην πρώτη, έχασε επίτηδες τη δεύτερη και ο Λάιτι σούταρε από το κέντρο στο τελευταίο σουτ του αγώνα για τη Βιλερμπάν, ωστόσο η προσπάθειά του δεν είχε τύχη.

Κυρίαρχος Ταβάρες με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, σπουδαίο παιχνίδι και από τον Πουαριέ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τη Βιλερμπάν πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Καμπαρό με 20 πόντους. Ακολούθησε ο Λι με 17.

Στο 16-1 και πρωτοπόροι οι Ισπανοί, στην τελευταία θέση οι Γάλλοι με 2-15 στην βαθμολογία της EuroLeague.

Η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους Μαδριλένους στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Ποτσέκο να περιορίζει αισθητά τη Ρεάλ και να την κρατά στους 33 πόντους στο πρώτο 20λεπτο. Οι Γάλλοι βρήκαν σκορ από τους Πάρις Λι και Λουαού-Καμπαρό και πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 39-33 καθώς το... τρελό buzzer beater του Σέρχιο Γιούλ στην εκπνοή έριξε την διαφορά από τους εννέα πόντους στους έξι.

Η Βιλερμπάν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πάρις Λι να ηγείται της προσπάθειας των Γάλλων, την ώρα που οι Ισπανοί εξακολουθούσαν να δυσκολεύονται να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα. Η ομάδα του Ποτσέκο διεκδίκησε τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα έξι πόντων (57-51). Η Ρεάλ όπως είναι λογικό αντέδρασε και με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 μπήκε σε θέση οδηγού. Η Βιλερμπάν ωστόσο έδειξε τα ψυχικά της αποθέματα και επέστρεψε στο ματς ισοφαρίζοντας με τον Πάρις Λι (74-74). Στη συνέχεια η Ρεάλ είχε την απαραίτητη εμπειρία να πάρει το παιχνίδι, όντας ψύχραιμη στα κρίσιμα για να πάρει τη νίκη με 77-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παστούσιακ, Λαουριναβίτσιους, Τσελίκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 39-33, 57-51, 76-77

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 10 (4 ριμπάουντ), Λι 17 (1/6 τρίποντα), Καχούντι 5 (6 ριμπάουντ), Λοβέρν 16, Καμπαρό 20 (2/3 τρίποντα), Νταλό, Τζάκσον, Εγκμπούνου 4, Φαλ 4, Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

ΡΕΑΛ (Ματέο): Κοζέρ 9, Νιανιέ, Αμπάλδε 7 (4 ριμπάουντ), Καμπάσο 6, Γκονζάλεζ, Αλοθέν, Ροντρίγκεθ 3 (6 ασίσ), Πουαριέ 17 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 16 (12 ριμπάουντ), Γιουλ 9 (4 ασίστ), Εντιαγέ, Μούσα 10

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 25/45 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 24/46 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 14/23 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βιλερμπάν κοντράρεται με την Παρτίζαν στην Σερβία (2/1, 21:45), ενώ η Ρεάλ έχει το μεγάλο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα (3/1, 22:00).