Βιλερμπάν - Μακάμπι 91-94: Ο Μπάλντγουιν υπέγραψε την απόδραση της ομάδας του Κάτας από τη Γαλλία

EUROLEAGUE 2022-2023 /    -
EUROLEAGUE 2022-2023 / - EUROKINISSI SPORTS

Μεγάλο παιχνίδι έλαβε χώρα στην Γαλλία ανάμεσα σε Βιλερμπάν και Μακάμπι Τελ Αβίβ, με την ομάδα του Όντετ Κάτας να χαμογελά στο φινάλε και να επικρατεί με 94-91.

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στην Γαλλία μεταξύ Βιλερμπάν και Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τη νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες και να καταλήγει στα χέρια της ομάδας του Όντετ Κάτας με 94-91.

Ο Μπάλντγουιν έβαλε το καθοριστικό καλάθι για τους Ισραηλινούς, ολοκληρώνοντας μία σπουδαία προσωπική εμφάνιση, με τα μεγάλα σουτ του Ντε Κολό να μην στέκονται αρκετά για την Βιλερμπάν και την τελευταία του προσπάθεια να αλλοιώνεται από τον πρωταγωνιστή της Μακάμπι.

Την επόμενη αγωνιστική η Βιλερμπάν (8/12, 22:00) υποδέχεται την Βαλένθια, ενώ η Μακάμπι αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια (8/12, 21:30).

Νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν να βρουν την σύνδεσή τους με το καλάθι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, κάτι που είχε ως συνέπεια ο δείκτης του σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες άρχισαν να "ζεσταίνονται" περισσότερο και την ώρα που οι Γάλλοι είχαν πάρει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων, ο Ταμίρ Μπλατ με ένα... τρελό σουτ από το κέντρο ευστόχησε για τρεις με ταμπλό και έγραψε το 19-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Μπλατ στην εκπνοή της περιόδου έδωσε ψυχολογία στην Μακάμπι, η οποία μπήκε πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και έτρεξε ένα σερί 7-0. Ο Ποτσέκο κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο το σκηνικό δεν άλλαξε με την ομάδα του Κάτας να πιάνει διψήφια διαφορά. Κάπου εκεί γύρισε ο διακόπτης και η Βιλερμπάν απάντησε με ένα σερί 11-0 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Οι Γάλλοι στην συνέχεια πέρασαν μπροστά σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι με πολλές ανατροπές. Σκορ ημιχρόνου το 46-45 σε ένα σαφώς παραγωγικότερο δεύτερο δεκάλεπτο σε σχέση με το πρώτο.

Η εικόνα του πρώτου μέρους, όπως είναι λογικό, δημιούργησε προσδοκίες για το δεύτερο, καθώς ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ντε Κολό, Λοβέρν και Καμπαρό έκαναν την διαφορά για τους Γάλλους, την ώρα που η Μακάμπι έβρισκε λύσεις επιθετικά από τους Μπάλντγουιν, Σόρκιν, Μπράουν και Κόλσον. Το καλάθι του Σόρκιν στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τους Ισραηλινούς στο +4 και διεκδίκησαν τη νίκη στην τελευταία περίοδο με πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων (66-70).

Το θρίλερ κορυφώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Ενώ η Μακάμπι είχε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα, ο Τζέφρι Λοβέρν με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε την Βιλερμπάν σε θέση οδηγού, κάτι περισσότερο από τρία λεπτά πριν το φινάλε. Το τέλος ήταν δραματικό, με τον Μπάλντγουιν να σκοράρει το καθοριστικό καλάθι που έστειλε την Μακάμπι στο +4 (88-92), τον Ντε Κολό να απαντά άμεσα με τρίποντο (91-92) και τον Μπράουν να γράφει τον επίλογο με δύο εύστοχες βολές (91-94). Ο Μπάλντγουιν αλλοίωσε το τελευταίο σουτ του Ντε Κολό και η νίκη πήγε προς το μέρος των Ισραηλινών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιάγκα, Γιόβιτς, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 46-45, 66-70, 91-94

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Σκοτ 6, Λι 10 (6 ασίστ), Καχούντι, Λοβέρν 23 (9 ριμπάουντ), Καμπαρό 19 (1/5 τρίποντα), Τζάκσον 7, Ντε Κολό 22 (3/10 τρίποντα), Εγκμπούνου 2, Φαλ 2, Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

ΜΑΚΑΜΠΙ: Κλίβελαντ 3, Γουέμπ, Μπράουν 16 (2/6 τρίποντα), Μπάλντγουιν 21 (2/6 τρίποντα), Μένκο 2, Σόρκιν 15 (8 ριμπάουντ), Ριβέρο 4, Κοέν, Μέιερ, Νίμπο 9 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9, Κόλσον 15 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 25/43 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 20/23 βολές, 32 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 28/46 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βιλερμπάν υποδέχεται τη Βαλένθια (8/12, 22:00), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ πηγαίνει στην Μπολόνια για το ματς με την Βίρτους (8/12, 21:30).