Βιλερμπάν - Αρμάνι Μιλάνο 78-69: Πήρε τη μεγάλη νίκη με σούπερ Κόουλ

Ο Νόρις Κόουλ με τη φανέλα της Βιλερμπάν
Ο Νόρις Κόουλ με τη φανέλα της Βιλερμπάν EUROKINISSI

Η ψυχωμένη Βιλερμπάν γύρισε το εις βάρος της σκορ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και πανηγύρισε την 10η νίκη της στην EuroLeague κόντρα στην Αρμάνι, επικρατώντας με 78-69.

Με τους Κόουλ (12 πόντους), Γιαμπουσέλε (14 πόντους) και Λάιτι (16 πόντους) να τα βάζουν σχεδόν από παντού στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, η Βιλερμπάν κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της σκορ και να πάρει μία μεγάλη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν (78-69), την 10η για φέτος στην EuroLeague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την Αρμάνι να βρίσκει μερικά ελεύθερα σουτ, τη Βιλερμπάν όμως να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να πιάνει στον ύπνο την ιταλική άμυνα. Ο Σιλντς είχε από το πρώτο δεκάλεπτο ηγετικό ρόλο, αφού είχε πετύχει ήδη 10 πόντους και ουσιαστικά ήταν αυτός που οδηγούσε την ομάδα του. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και μερικά ελεύθερα σουτ των ΛεΝτέι και Ρολ ήταν αρκετά έτσι ώστε οι Ιταλοί να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με +3 (40-37).

Στο δεύτερο μέρος, η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο παρκέ και με τρίποντα των Σιλντς και Πάντερ, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (39-49). Η Βιλερμπάν όμως είχε το καθαρό μυαλό και με καλή άμυνα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να ισοφαρίσει σε 51-51. Από εκεί και πέρα, οι Γάλλοι με τον "καυτό" Νόρις Κόουλ να τα βάζει από παντού σχεδόν, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (68-62). Οι Γάλλοι τα έβαζαν από παντού και με μπροστάρηδες τους Κόουλ, Γιαμπουσέλε και Λάιτι, ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (73-64) 1:50 πριν το φινάλε, παίρνοντας τη νίκη, την 10η για φέτος (78-69).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Πίτεκ,Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 37-40, 52-56, 78-69

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Λακόμ 2, Ντιό 5, Φαλ 12 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέιζ, Μπάκο 4, Λάιτι 16 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάουαρντ 9, Γιαμπουσέλε 14 (7/9 δίποντα), Κόουλ 12 (6/8 δίποντα, 4 ασίστ), Στραζέλ 2

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 9 (1/9 δίποντα, 6 ασίστ), ΛεΝτέι 14 (5 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ 6, Ταρζούσκι 4, Μπιλίνγκα, Τσιντσιαρίνι, Ντιλέινι 9 (1/8 δίποντα), Σιλντς 18 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάινς 6, Ντατόμε 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 27/38 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 6/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 1 κλέψιμο, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/48 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/14 βολές, 31 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη

Οι επόμενεςυποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Βιλερμπάν θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν για την 25η αγωνιστική της EuroLeague στις 19 Φεβρουαρίου (21:45), ενώ η Αρμάνι θα φιλοξενήσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ, μία ημέρα νωρίτερα (18/2, 21:45).

Photo Credits: Eurokinissi