Βιλερμπάν - Αρμάνι 81-77: Οι Γάλλοι άντεξαν στην αντεπίθεση των Ιταλών και έκαναν την έκπληξη

Ο Νάντο ντε Κολό με τη φανέλα της Βιλερμπάν
Ο Νάντο ντε Κολό με τη φανέλα της Βιλερμπάν EUROKINISSI

Η Βιλερμπάν έκανε την έκπληξη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, καθώς άντεξε στην αντεπίθεση των Ιταλών και επικράτησε με 81-77.

Η Βιλερμπάν πάτησε το "γκάζι" στο τέταρτο δεκάλεπτο, είδε την Αρμάνι να επιστρέφει με μεγάλα σουτ, ωστόσο άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τη νίκη με 81-77.

Εκπληκτικό ματς από τον Λοβέρν για τη Βιλερμπάν, Χολ και Λο τράβηξαν το κουπί για την Αρμάνι, εν τη απουσία του Μίροτιτς, ωστόσο η προσπάθειά τους δεν ήταν αρκετή.

Στο 5-21 ανέβηκαν οι Γάλλοι, στο 11-16 έπεσαν οι Ιταλοί στην κατάταξη της EuroLeague.

Η Βιλερμπάν μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι απέναντι στην Αρμάνι, με την ομάδα του Πουπέ να σφίγγει την άμυνα και να κρατά τους Ιταλούς στους 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, χτίζοντας προβάδισμα στις παρυφές των δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Στα επόμενα δέκα λεπτά η ομάδα του Μεσίνα ανέβασε στροφές, ροκάνισε την διαφορά και πλησίασε στους τέσσερις πόντους, οι οποίοι ήταν και η διαφορά των δύο ομάδων στην ανάπαυλα (39-35).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με τη Βιλερμπάν να έχει σταθερά τον πρώτο λόγο, χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει λόγω της αντίστασης που κράτησε η Αρμάνι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ακολούθησε το ξέσπασμα της γαλλικής ομάδας, που με ένα επιμέρους 14-3 ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Η Αρμάνι αντεπιτέθηκε και ο Σιλντς με ένα μεγάλο σουτ έφτασε την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (80-77). Ο Λο αστόχησε στην τελευταία επίθεσή της και η νίκη κατέληξε στα χέρια των Γάλλων, με τον Εντιαγέ να γράφει από την γραμμή των βολών το τελικό 81-77.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πέρεζ, Πάνθερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 39-35, 62-56, 81-77

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 12 (5 ριμπάουντ), Τόμας, Λι 5, Καχούντι 4, Λοβέρν 17 (4 ριμπάουντ), Λουαού-Καμπαρό 7 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 2, Ντε Κολό 13 (3/8 τρίποντα), Λάιτι 3, Εντιαγέ 9 (6 ριμπάουντ), Γιάκοβ 9

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 15 (3/7 τρίποντα), ΜακΓκρούντερ 9, Πόιθρες, Μπορτολάνι, Μέλι 4, Ρίτσι 4, Χολ 19 (5/9 τρίποντα), Σιλντς 9 (9 ριμπάουντ), Χάινς 11, Φόγκτμαν 6 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 30 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 17/32 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βιλερμπάν πηγαίνει στην Αθήνα για το ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR, ενώ η Αρμάνι υποδέχεται την Παρτίζαν (8/3, 21:30).